Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Dobrý konec všechno spraví Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Operní tipy 32. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Madame ButterflyG. Puccini: Madame Butterfly
Vynikající filmové ztvárnění slavné opery G. Pucciniho z roku 1974 s hvězdným obsazením v hlavních rolích – Mirella Freni, Plácido Domingo a Christa Ludwig. Orchestr Vídeňské filharmonie diriguje Herbert von Karajan. Kamera Wolfgang Treu. Producent a režie Jean-Pierre Ponnelle (V italském znění s titulky). Příběh japonské dívky Cio-Cio-San, zvané Motýlek, neboli Butterfly, a amerického námořníka Pinkertona se stal námětem opery skladatele Giacoma Pucciniho a od své premiéry v roce 1904 dojímá diváky po celém světě.
Není tedy divu, že oslovil i francouzského režiséra Jeana Pierra Ponnelleho, který ve světě proslul právě zajímavým uváděním operních děl jak na filmové plátno, tak i na divadelní prkna. Tento film z roku 1974 dodnes neztratil nic ze své kvality, nejen díky vynikající nahrávce dirigenta Herberta von Karajana a jeho domovského orchestru Vídeňské filharmonie, ale zejména vynikajícími výkony představitelů třech hlavních rolí. Mirella Freni jako hlavní hrdinka Cio-Cio-San, mladý Plácido Domingo v roli F. B. Pinkertona a skvělá Christa Ludwig jako Suzuki předvádějí mimořádné pěvecké i herecké výkony, které jsou ještě umocněny nádhernou kamerou Wolfganga Treue. Vzniklo tak dílo, které se nesmazatelně zapsalo do zlatého fondu uměleckých počinů.
Vysílání: 07.8., 23.25 hod., ČT art

Carl Maria von Weber: Euryanthe (Euryanta)
Velká hrdinsko-romantická opera o třech dějstvích, libreto Helmina von Chézy. Osoby a obsazení: Král Ludvík VI. (Siegfried Vogel), Adolar hrabě z Neversu (Nicolai Gedda), Euryanta Savojská, jeho nevěsta (Jessye Norman), Lysiart hrabě z Forestu (Tom Krause), Eglantine z Puisetu (Rita Hunter), Bertha, venkovské děvče (Renate Krahmer), Rudolf, rytíř (Harald Neukirch). Zpívá Rundfunkchor Leipzig, sbormistr Horst Neumann, hraje Staatskapelle Dresden, řídí Marek Janowski. Nahrávka vydavatelství Berlin Classics z roku 1974. Připravil a uvádí Jindřich Bálek.
Vysílání: 12. 8., 19.30 hod., Operní léto ve Vídni (6/7), ČRo 3 - Vltava
 
| 31.7.2017 09:07:20 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru