Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Luciano Pavarotti Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Luciano PavarottiLuciano Pavarotti (12. 10. 1935 – 6. 9. 2007) Pavarotti – hlas pro věčnost
Dokument mapující 50 let interpretačního mistrovství Luciana Pavarottiho, světově uznávaného tenora, který rozdával svým hlasem nejen lásku k hudbě, ale i k lidem. Režie John Walker (V původním znění s titulky)
Luciano Pavarotti byl pravděpodobně nejslavnějším operním pěvcem naší doby. Jeho hlas byl srovnáván s Carusem, kterého obdivoval a věnoval mu hymnus, jenž se stal světovým hitem. Žádný tenor posledních let nedosáhl takového úspěchu a neměl takové kouzlo, styl a tolik fanoušků než on. Luciano Pavarotti rozšířil svou popularitu daleko za hranice italské opery. Jeho značkou se stal bohatý a sytý hlas, který z něj udělal operní hlas dvacátého století. Svůj vliv ale rozšířil i na velké koncerty na stadionech a spolupráci s hvězdami popu, které mu přinesly slávu a zaopatření. Půl milionu lidí navštívilo jeho koncert v Central parku a miliony dalších po celém světě ho sledovali v televizi. Jeho obdivovatelé na něm milovali nejen jeho osobnost a chlapecký šarm, ale především jeho umění rozdávat svými výkony radost kolem sebe. Tento program připomíná padesáté výročí od zahájení jeho mezinárodní kariéry. V roce 1963 debutoval v Amsterdamu, Vídni, Curychu a nakonec v Londýně, kde nahradil tehdy churavějícího Giuseppe di Stefana jako Rodolfo v Pucciniho opeře La Boheme. Dnes je stále jeho silný hlas s jeho přirozenou grácií a osobitou barvou mnohými považován za nejlepší hlas na světě.
Vysílání: 06.9., 20.20 hod., ČT art; Opakování: 10.9., ČT art., 12.9., ČT art

G. Verdi: Rekviem
Na unikátním záznamu koncertu z La Scaly z roku 1967 se divákům představí mladý Luciano Pavarotti, jehož výročí úmrtí si v těchto dnech připomínáme. Pod vedením špičkového dirigenta Herberta von Karajana dále účinkují: L. Price – soprán, F. Cossotto – alt a N. Gjaurov – bas, sbor a orchestr milánské Scaly. Režie H. G. Clouzot (Premiéra)
Tématem mše za zemřelé je modlitba za spásu duše zemřelého. Text mše nebyl zpočátku jednotný a v různých zemích Evropy se lišil. Sjednocení přinesl až Tridentský koncil, který zasedal v letech 1545 až 1563. Název rekviem pochází od prvních slov schváleného latinského textu: Requiem aeternam dona eis, Domine (Odpočinutí věčné dejž jim, Pane).
Rekviem je rovněž název hudebních skladeb, které jsou při příležitosti těchto obřadů prováděny. Vzhledem k dramatičnosti a všeobecné platnosti textu, bývají od minulého století rekviem komponována i čistě pro koncertní účely, aniž by se počítalo s jejich uvedením v chrámu.
Operní skladatel Giuseppe Verdi zkomponoval svou liturgickou skladbu Messa da Requiem k uctění památky italského básníka a romanopisce Alessandra Manzoniho. Ve světové premiéře zazněla v milánském kostele San Marco 22. května 1874. My ji uvádíme k poctě světoznámého italského tenoristy Luciana Pavarottiho, který zemřel 6. 9. 2007. Tento koncert se konal o 40 let dříve pod taktovkou Herberta von Karajana, který výběrem obsazení předznamenal slavnou éru nových pěveckých hvězd 70 a 80 let 20. století, jimiž vedle Pavarottiho byli sopranistka Leontyne Price, altistka Fiorenza Cossotto a basista Nikolaj Gjaurov.
Vysílání: 06.9., 21.20 hod., ČT art; Opakování: 10.9., ČT art
 
| 28.8.2017 02:08:38 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru