Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Dvořákova Praha 2017 Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Sopranistka Kristine OpolaisPřímý přenos zahajovacího koncertu jubilejního 10. ročníku mezinárodního hudebního festivalu. Antonín Dvořák: Stabat mater, op. 58. Účinkují Kristine Opolais – soprán, Jana Kurucová – mezzosoprán, Piotr Beczala – tenor, René Pape – bas, Český filharmonický sbor Brno, sbormistr Petr Fiala a orchestr PKF Prague Philharmonia. Dirigent Emmanuel Villaume. Režie A. Rezek
Ke svému desátému jubileu si Dvořákova Praha nadělila zahájení po všech stránkách dvořákovské, české a přitom světové. Mistrovo oratorium Stabat Mater zazní ve vzácné sestavě hvězd světových operních scén – sólového partu se ujmou Kristine Opolais, která se nedávno stala Rusalkou v novém nastudování Metropolitní opery, Jana Kurucová, Piotr Beczala a René Pape. Uvedení tohoto monumentálního a zároveň lidsky prostého díla plného pokory, těžícího ze spojení lidských hlasů s měkkými sytými orchestrálními barvami, slibuje hned v úvodu festivalu mimořádný posluchačský zážitek.

Složení této kantáty bylo Dvořákovou reakcí na úmrtí jeho dcery Josefy. Návrh byl napsán mezi 19. lednem a 7. květnem 1876 a byl věnován Františku Hušpauerovi ,,jako suvenýr pro přítele z mládí''. Dvořák byl však nucen oddálit orchestrální provedení díla kvůli jiným závazkům. K finální stylizaci skladby se vrátil v roce 1877, kdy obě dvě jeho přeživší děti krátce po sobě zemřely. Konečná verze partitury byla napsána mezi začátkem října a 13. listopadem 1877 v Praze. První provedení se uskutečnilo 23. prosince 1880.
Vysílání: 07.9., 20.00 hod., ČT art
 
| 28.8.2017 09:08:57 Redakce |             | Foto: Z webu |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru