Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Operní tipy 39. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Z inscenace Juliette (Snář)Byla jsem šťastná
Unikátní životopisné pásmo, ve kterém Jarmila Novotná čte vybrané pasáže svých pamětí, a znějí všechny její stěžejní nahrávky. Obnovená premiéra pořadu u příležitosti 110. výročí narození jedné z nejvýznamnějších českých operních pěvkyň. Připravil a uvádí Jan Králík, spolupracovali Daniela Růžková a Pavel Ryjáček.
Vysílání: 23. 9., 20.00 hod., Operní večer, ČRo 3 - Vltava

MTF Zlatá Praha Juliette (Snář)
Přímý přenos surrealistické opery Bohuslava Martinů z historické budovy Národního divadla. Účinkují: A. Poláčková, P. Berger, O. Koplík, J. Šokalo, Y. Škvárová, I. Kusnjer a další. Orchestr Národního divadla řídí J. Kyzlink. Divadelní režie Z. Gilhuus. Televizní režie B. Hončarivová
Křehká hranice mezi snem a skutečností ve hře Julie aneb Snář francouzského surrealisty Georgese Neveuxe přilákala českého skladatele Bohuslava Martinů, aby se v roce 1936 pustil do psaní českého operního libreta a kompozice opery. Její světová premiéra se uskutečnila v Národním divadle v roce 1938 v hudebním nastudování Václava Talicha a v režii Jindřicha Honzla. Premiéra byla velmi úspěšná, v hlavní roli tehdy vystoupila obdivovaná Ota Horáková.
V opeře Juliette lidem chybí paměť. Odehrává se v poetické a fantastické atmosféře snu, v němž nic nedává smysl a zároveň je vše docela skutečné a vše něco znamená. Mladý pařížský knihkupec Michel přijíždí do jakéhosi podivného městečka, aby našel dívku Juliette, jejíž hlas kdysi kdesi zaslechl. Jeho sen se mu ale stále více vymyká z rukou a žije si úplně po svém...
Vysílání: 29.9., 20.20 hod., ČT art

V přestávce: Otvírání studánek
Komorní kantáta Bohuslava Martinů (1957). Účinkují: Český pěvecký sbor, Kühnův dětský sbor, A. Ferlík, K. Dítětová a děti z Fryšavy, Kadova, Samotína a Tří Studní. Recituje M. Doležal. Připravili: A. F. Šulc a M. Harvan
V roce 1957 natočil režisér Antonín František Šulc film Otvírání studánek. Tato pozdní skladba Bohuslava Martinů působí neobyčejně silným dojmem, především svou jednoduchostí. Je vroucná a jímavá, naplněná touhou po vzdáleném domově. Dokončena byla 12. července 1955 v Nice ve Francii, autor ji dedikoval Miloslavu Burešovi. Její premiéru provedl 7. ledna 1956 brněnský sbor Opus pod vedením Zdeňka Zouhara, přítele Bohuslava Martinů.
Úvodem vlastní kantáty vypráví zpěv altových a sopránových hlasů společně s recitátorem o každoroční tradici čištění studánek. Vlastní obřad čištění, otvírání studánek, je rozvinut do sborových i sólových zpěvů, kde soprán patří královničce a alt sasance; obřad vrcholí sborovým zpěvem. V závěru barytonové sólo náleží poutníkovi, který se do milovaného kraje vrací zpět, stejně jako ve svých vzpomínkách autor.
Bohuslav Martinů navštívil v červenci roku 1938 na pozvání své české žačky Vítězslavy Kaprálové vesnici Tři Studně, ležící poblíž Nového Města na Moravě, kde pobýval téměř celý měsíc. V některých oblastech Vysočiny probíhalo vždy na jaře tzv. otvírání studánek. Většinou šlo o lidový obřad se symbolickým zaháněním zlé moci a neštěstí. Básník Miloslav Bureš po zhlédnutí takovéhoto obyčeje právě ve Třech Studních napsal v roce 1954 báseň „Píseň o studánce Rubínce“. Následujícího roku ji poslal svému příteli a spolurodákovi z Poličky hudebnímu skladateli Bohuslavu Martinů se žádostí o zhudebnění. Ten ji částečně zkrátil a vytvořil zhruba dvacetiminutovou kantátu.
Vysílání: 29.9., hod., ČT art
 
| 11.9.2017 00:09:40 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru