Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Z první řady... Pražské jaro Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Krzysztof Penderecki a Symfonický orchestr Českého rozhlasu Krzysztof Penderecki a Symfonický orchestr Českého rozhlasu na Pražském jaru 2017
Velkolepá Symfonie č. 7 „Sedm bran jeruzalémských“ za řízení samotného autora. Závěr festivalu Pražské jaro 2017 patřil postromantické Symfonii č. 7 „Sedm bran jeruzalémských“ současného polského skladatele Krzysztofa Pendereckého. To, že dílo s rozhlasovými symfoniky z Prahy, s polskými sólisty a se Slovenským filharmonickým sborem nastudoval sám autor, dodalo závěru Pražského jara punc významné události. Klíčový představitel polské skladatelské školy ve své tvorbě experimentoval se zvukem, tonalitou, netradičními vyjadřovacími prostředky a novými technickými vymoženostmi, aby se nakonec přiklonil k postromantickému symfonismu, v jehož duchu komponuje od poloviny 70. let minulého století. Sedm bran jeruzalémských složil v roce 1996 u příležitosti velkolepých oslav 3000. výročí existence Jeruzaléma jako hlavního města židovského státu. Použité latinské texty vycházejí z Knihy žalmů, s výjimkou části šesté, v níž autor čerpal z Knihy Ezechiel. Tato věta je navíc určena pro sbor a capella a patří k nejsilnějším momentům celého díla.
Vysílání: 07.5., 20.20 hod., ČT art

73. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2018
Přímý přenos slavnostního zahajovacího koncertu z Obecního domu v Praze. Cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany hraje Česká filharmonie, diriguje Tomáš Netopil. Režie A. Rezek. Hlavní dramaturgickou linkou festivalu v roce 2018 bude připomínka stého výročí založení Československé republiky. Zazní hudba českých a slovenských autorů, jejichž tvorba nalezla odezvu na světových pódiích, a přispěla tak k vytváření moderního kulturního obrazu Československa a České republiky v zahraničí. V této souvislosti připomeňme Bohuslava Martinů, Josefa Suka, Klementa Slavického, Pavla Bořkovce, Miloslava Kabeláče či Eugena Suchoně, ale i zástupce mladé skladatelské generace, jako je Michal Nejtek, Ondřej Adámek, Lukáš Sommer nebo Marko Ivanović.
Československý akcent se zrcadlí též v programu zahajovacího koncertu. Mou vlast zahraje Česká filharmonie s mladým českým dirigentem Tomášem Netopilem.
Vysílání: 12.5., 20.00 hod., ČT art
 
| 30.4.2018 12:04:26 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru