Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama OLDstars Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební tipy 41. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Zahajovací koncert 123. sezony České filharmonie
Z pódia pražského Rudolfina zazní Symfonie č. 2 c moll Vzkříšení G. Mahlera. Účinkují: Ch. Karg, E. Kulman, Pražský filharmonický sbor a Česká filharmonie, za řízení jejího nastupujícího šéfdirigenta a hudebního ředitele S. Byčkova. Režie televizního přenosu U. Feudel (Premiéra). Symfonie č. 2 c moll „Vzkříšení“ byla jako celek poprvé provedena 13. prosince 1895 v Berlíně. „Mahlerova symfonie dobyla u širokého obecenstva vskutku neobyčejného a pravého úspěchu. Jistě se asi mnohému posluchači nezalíbila, avšak největší části těch, kdo ji vyslechli, připravila neobyčejné potěšení a byla jim zjevem osvěžujícím, lákajícím na nové, dosud netknuté cesty“, napsal autor kritiky Oskar Eichberg. V Národních listech byl 28. prosince 1895 otištěn fejeton českého skladatele Josefa Bohuslava Foerstra: „Symfonie c moll (číslo II) Gustava Mahlera ukázala se být dílem tak vzácné umělecké ceny, že neváháme o ní zpraviti české čtenáře tím spíše, jelikož Mahler je rodem Čech, z Humpolce, a prozrazuje tento svůj český původ také ve své hudbě...“
Pražské premiéry se 18. prosince 1903 ujal vynikající český dirigent a skladatel Oskar Nedbal s Českou filharmonií, posílenou o hráče orchestru Nového německého divadla. Dnešní provedení bude řídit nový šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov.
Vysílání: 10.10., 20.20 hod., ČT art

Weilerstein, Netopil a Česká filharmonie
Ve hvězdném obsazení zazní skladby D. Šostakoviče, A. Dvořáka a E. Elgara. Režie T. Šimerda (Premiéra). V Koncertě pro violoncello a orchestr č. 1 Es dur Dmitrije Šostakoviče se na pódium České filharmonie vrací špičková sólistka Alisa Weilerstein. Opět budeme moci obdivovat její skvělou techniku a spontánní muzikálnost. Ve své dosavadní kariéře vystupovala se všemi předními orchestry v USA a v Evropě s dirigenty jako např. Gustavo Dudamel, Christoph Eschenbach, Alan Gilbert, Marek Janowski, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Lorin Maazel, Zubin Mehta nebo David Zinman. Horlivě propaguje novou hudbu a vystupuje na významných hudebních festivalech po celém světě, jako je například festival v Aspenu, Edinburghu, Jeruzalémský festival komorní hudby, letní festival La Jolla, Mostly Mozart, Salcburský festival, Šlesvicko-holštýnský festival a festivaly Tanglewood a Verbier. Kromě svých sólových a recitálových koncertů se Alisa Weilerstein také pravidelně věnuje komorní hudbě. Tomáš Netopil vystudoval hru na housle a poté dirigování, jemuž se věnoval jak doma v České republice pod vedením Jiřího Bělohlávka, tak na Královské hudební akademii ve Stockholmu u Jormy Panuly. Po celém světě diriguje nejen symfonickou hudbu, ale i operu. Řídil úspěšné janáčkovské inscenace Věc Makropulos (Vlámská opera v Antverpách), Příhody lišky Bystroušky (Semperova opera v Drážďanech, Vídeňská státní opera) a Káťu Kabanovou (Vídeňská státní opera) a také Dvořákovu Rusalku (Vídeňská státní opera). Vedle těchto českých děl dirigoval v posledních sezonách také Busoniho Doktora Fausta (Semperova opera v Drážďanech), Mozartovu operu Cosi fan tutte (Vídeňská státní opera) či Halévyho Židovku (Vlámská opera). Vedle svého působení v proslulých operních domech dirigoval Tomáš Netopil řadu orchestrálních těles. Patří mezi ně Berlínská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Staatskapelle Dresden, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Symfonický orchestr Středoněmeckého rozhlasu v Lipsku, Berlínský rozhlasový symfonický orchestr, Orchestr berlínského Konzerthausu, Vídeňští symfonikové, Londýnský filharmonický orchestr a řada dalších. Za dirigentským pultem České filharmonie poprvé stanul v roce 2007 a poté se k orchestru vrátil ještě dvanáctkrát – naposledy v roce 2015, kdy dirigoval novoroční koncert. Stejně jako jeho kolega Jakub Hrůša byl Tomáš Netopil v říjnu roku 2017 jmenován hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie.
Vysílání: 14.10., 20.20 hod., ČT art
 
| 1.10.2018 09:10:12 Redakce |             
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru