Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Leonard Bernstein a Paco de Lucía Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Paco de LucíaLeonard Bernstein o hudbě - Humor v hudbě
Hudební nadhled. Legendární cyklus slavného amerického dirigenta, skladatele, klavíristy a pedagoga. Čím může být hudba vtipná, Na to je nesnadná odpověď. Jakmile totiž začne kdokoliv vysvětlovat, proč je něco legrační, rázem je po legraci. Podle Bernsteina o humoru v hudbě musíme vědět něco důležitého: jeho směšnost má hudební důvody. Pěkné příklady humoru v hudbě najdeme ve skladbách Josepha Haydna, Zoltána Kodályho, ale i Aarona Coplanda nebo Dmitrije Šostakoviče. Jednu z nejlepších hudebních satir napsal Sergej Prokofjev. Je to jeho Klasická symfonie. Tenhle dokonalý symfonický klenot skrz naskrz napodobuje Haydna, ale přidává navíc ještě osvobozující smích. Všechny existující druhy humoru najdete i v hudbě. Humor není jen anekdota, jaké se někdy zasmějeme. Humor může být silný a podstatný, jako třeba v melodiích Čarodějova učně Paula Dukase. Hudební humor nám všem může poskytnout hluboké citové zážitky. Ale pořád je to humor, protože se zároveň cítíme dobře. A to je koneckonců poslání hudby.
Vysílání: 13.8., 00.40 hod., ČT art

Paco de Lucía
Portrét geniálního kytaristy stylu flamenco. Španělský dokument. Rodák z jihošpanělské Andalusie Paco de Lucía (1947–2014): "Když jsem byl mladý, uvědomil jsem si, že flamenco je jazyk, jehož slovník má deset slov. A moje teorie byla, že se dá rozšířit, aby měl alespoň tisíc slov, pokud se dodrží jeho duch, esence, charakter, osobnost."
Paco de Lucía rozšířil možnosti žánru flamenka, spoluprací s jazzmany, k nimž patřili: Larry Coryell, John McLaughlin, Al DiMeola a Chick Corea. Jeho muzikalita neznala hranice; kytaristika v tomto jedinečném případě, už není jen nadvirtuózní prstovou technikou, ale něčím nedostižným: hlasem duše.
Vysílání: 15.8., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 19.8., ČT art
 
| 5.8.2019 11:08:43 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru