Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Hudební klasické tipy 42. týden Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Leonard Bernstein o hudbě Světlo porozumění 2018
O společném koncertě hudebníků různých žánrů, národů a vyznání ve Španělské synagoze v Praze a jejich prostřednictvím nejen o náboženské toleranci. Scénář, kamera a režie J. Mudra (Premiéra). Koncert Světlo porozumění, projekt, jehož autorem je duchovní Španělské synagogy v Praze, se úspěšně realizuje už druhou desítku let. V roce 2018 to bylo po patnácté a ve Španělské synagoze na nějakou dobu naposledy, protože tento krásný prostor se bude rekonstruovat. Vystoupil Barokní orchestr Pražské konzervatoře, Smíšený pěvecký sbor Besharmonie, chlapecký sbor PUERI GAUDENTES, Tough trio, ale i mongolské duo s lidovými nástroji a alikvotními zpěvy, Duo DENNY, zpěvačka a mimka Dáša Zázvůrková a mnozí další. Večer plný hudby a porozumění, který se podařilo zprostředkovat hudebním dokumentem.
Vysílání: 14.10., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 17.10., ČT art

Leonard Bernstein o hudbě (15/25) - Co je impresionismus?
Jakou roli hrají osobní dojmy s atmosférou? Legendární cyklus slavného amerického dirigenta, skladatele, klavíristy a pedagoga. V této části výkladového cyklu se Bernstein zeptá: "Co je to impresionismus?". Pozornost bude věnovat hlavně nejslavnější skladbě o moři. Francouzský skladatel Claude Debussy ve svém mistrovském díle La Mer (Moře) nevypráví nějaký příběh, ale vytvořil zde samé barvy, pohyby a dojmy. Totéž měli na mysli všichni impresionisté, když poznali, že v umění lze docílit navozením dojmu hlubšího účinu než realistickým popisem. Impresionistická hudba je téměř vždycky programní: je tedy o něčem – o přírodě, o básni nebo o obrazu. S myšlenkou impresionismu přišli francouzští malíři: Manet, Monet, Renoir a další umělci velkých jmen. První věta Debussyho Moře se jmenuje "Od úsvitu do poledne na moři", druhá věta je "Hra vln". V této souvislosti se dozvíte plno zajímavostí o harmonii. A zjistíte, že pokud je řeč o impresionismu, nelze pomlčet o dalším velkém francouzském skladateli: Maurici Ravelovi, jehož podmanivá hudba je příbuzná Debussymu, ale má svoje zvláštnosti.
Vysílání: 15.10., 00.40 hod., ČT art

Období hudební historie: Romantismus (2/2)
O Chopinově zpěvném lyrismu, Schumannově fantazii a významných operních protipólech 19. století – G. Verdim a R. Wagnerovi – hovoří J.-Y. Patte, E. Heidenreichová, U. Schatz, B. Schrammek a další. Režie Dag Freyer. Slavná období klasické hudby – 400 let evropské historie: baroko, klasicismus, romantismus, moderní hudba – každou epochu charakterizuje svébytný zvuk. Vydáme se s diváky na toulky hudební historií a společně s hvězdami klasické hudby budeme objevovat, jak geniální skladatelé a velké myšlenky, války a revoluce, vášeň a národní hrdost proměňovali hudební jazyk. V romantismu se z konfliktu mezi vroucími city a střízlivou mechanizací, národovectvím a globálními souvislostmi, nevyléčitelnou nostalgií a radikálním zrychlováním životního tempa zrodil zcela nový typ umělce: virtuos. V období romantismu se ustálila podoba klasických koncertů, jak je známe dnes. A nutno říci, že si již tehdy vybíraly svou daň. Houslový mág Niccolo Paganini a jemu podobní podnikají zběsilá turné po Evropě a vymetají všechny veřejné koncertní sály. Zvlášť jedno místo všechny přitahuje jako magnet. Je to Paříž. Město, kterým v roce 1830 opět otřásla revoluce, nabízí umělcům vytouženou svobodu. A právě zde, v tomto tavicím kotli se rodí zlatý věk buržoazie, bohaté měšťanské třídy, která hudbu chce přivítat ve svém salónu. Nový domov tu po neúspěšném polském povstání nalezl Fryderyk Chopin. Setkal se tu s Ferencem Lisztem a dalšími skvělými evropskými hudebníky, jako byli například Gioacchino Rossini a po něm i Richard Wagner, který tu chtěl rozjet svou operní kariéru.
Vysílání: 17.10., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 19.10., ČT art
 
| 7.10.2019 13:10:06 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru