Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Po stopách slavných skladatelů: F. Chopin Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Po stopách slavných skladatelů: F. ChopinNěžný revolucionář, hudební lev pařížských salónů a průkopník virtuosní klavírní hry, od jehož narození uplynulo 210 let. Scénář Alain Duault. Režie Valérie Expositová (Premiéra)
Fryderyk Chopin (1810–1849) je v Polsku dodnes národním hrdinou a jeho hudba je hluboce zakořeněna v srdcích všech Poláků, kteří ho nepokrytě zbožňují. Cokoli je spojeno s jeho památkou, je posvátné a v Chopinově muzeu ve varšavském paláci Ostrogských je každý exponát doslova prodchnut dějinami. Od jednoho z Chopinových klavírů, přes odlitek jeho ruky, náramek, který patřil jeho sestře, až po Chopinovy zlaté hodinky, jež dostal od pěvkyně Angeliky Catalaniové, která ho slyšela hrát a improvizovat.

Prvním učitelem hudby polského básníka klavíru byl Čech Vojtěch Živný, jemuž věnoval jednu ze svých prvních klavírních skladeb Polonézu As dur z roku 1821. V době konzervatorních studií poznával polské lidové písně a tance z několika polských regionů. Není proto náhodou, že nejpočetnější skupinu jeho skladeb tvoří kolekce 49 mazurek.
Poprvé koncertoval Chopin veřejně ve Varšavě, když mu bylo osm let, první zahraniční koncerty uskutečnil v Berlíně, Vídni a Praze, kde se seznámil s Václavem Hankou. Roku 1831 se usadil v Paříži, kterou opouštěl jen při koncertních cestách a zdravotních pobytech v lázních, mj. v Karlových Varech a Mariánských Lázních, kde se zasnoubil v létě 1836 s Marií Wodzińskou, svou celoživotní láskou.Opakování: 18.2., ČT art
 
| 3.2.2020 14:02:39 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru