Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Jsme v pohodě  (ND) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Z éteru
 
Koncert k pádu Berlínské zdi Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Koncert k pádu Berlínské zdiKoncert k pádu Berlínské zdi
Klavírista a dirigent Daniel Barenboim uvedl krátce po odstranění železné opony pro občany bývalé NDR koncert Berlínských filharmoniků z Beethovenova díla. Dnes uplynulo od této převratné dějinné události – Pádu Berlínské zdi – 41 let. Hovoří A. Wedow, G. Teutsch, R. Watzel, B. Forck a další. Režie Eric Schulz (Premiéra). Berlínská zeď padla 9. listopadu 1989. Tím skončilo desítky let trvající poválečné rozdělení Evropy a celého světa. Byl to počin jak politického, tak i emočního významu. O tři dny později ho oslavili Berlínští filharmonikové koncertem, který sám o sobě je dnes považován za historickou událost. Vlastně je pro občany bývalé NDR dirigoval od sólového nástroje Daniel Barenboim v Beethovenově prvním klavírním koncertu, poté řídil za dirigentským pultem 7. Symfonii A dur téhož skladatele.

Jako přídavek zazněla Mozartova předehra k opeře Cosi fan tutte (Takové jsou všechny), což bylo hudebně dramatické dílo, které v té době Berlínští filharmonikové a dirigent natáčeli.
Můžete vidět, jak hluboce zasáhli každého, kdo byl v koncertní síni tehdy přítomen. Hudebníci se maximálně soustředili a podali hudebně znamenitý výkon. Na své dojmy vzpomínají s odstupem třiceti let.
Více než kdokoliv jiný si Berlínští filharmonikové po řadu let uvědomovali nesmyslné rozdělení města. Když byla v roce 1961 vztyčena Berlínská zeď, budova Berlínské filharmonie se právě dostavovala a byla od ní vzdálena jen pár kroků. Náhle se hudebníci ocitli přímo na hranici mezi Východem a Západem.
Tento televizní film Erica Schulze není pouze nádhernou výpovědí z dob sjednocování Německa, ale také zachyceným okamžikem, kdy se Berlínští filharmonikové stali orchestrem celého města.
Vysílání: 09.11., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 11.11., ČT art
 
| 5.11.2020 12:11:08 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru