Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Výpravná inscenace Benvenuto Cellini Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
H. Berlioz: Benvenuto Cellini
Americký hvězdný tenorista Michael Spyres v titulní roli výpravné inscenace, kterou v Anglické národní opeře nastudoval režisér Terry Gilliam. Dále účinkují: C. Wintersová, P. Hunka, N. Pallesen, R. Burkhard, W. White, P. Murrihyová, D. Soar a další. Sbor se sbormistrem N. Jenkinsem a orchestr Anglické národní opery řídí Edward Gardner. Televizní režie Andy Morahan (V anglickém znění s titulky) (Premiéra).
První dokončená opera novoromantického francouzského skladatele Hectora Berlioze z roku 1838, s nádhernými obrazovými a hudebními scénami, jako je například opojné karnevalové veselí v Římě, je založena na životopisné knize proslulého italského zlatníka a sochaře 16. století Benvenuta Celliniho. Vypráví příběh vášnivé lásky, dobrovolného únosu, milostné intriky, masopustního přestrojení a nepravé totožnosti. Romantická opera představuje Berliozovu nejzářivější a něžně zamilovanou hudbu.

Hvězdné obsazení se sešlo při této anglické inscenaci hudebně dramatického díla, jíž vévodí americký pětatřicetiletý vynikající hrdinný tenorista Michael Spyres v titulní roli s úchvatnou sopranistkou Corinne Wintersovou jako Celliniho milenkou Terezou. Hvězda anglické národní opery basbarytonista Willard White se v postavě papeže Klementa VII. vrací k tomuto divadelnímu souboru, aby rozšířil svůj úctyhodný seznam úspěšných rolí. Britský tisk o nastudování dirigenta Edwarda Gardnera a režiséra Terryho Gilliama v roce 2015 napsal: „Inscenace je triumf („...the production is a triumph...“, Daily Telegraph) a operní počin roku („The operatic romp of the year“, The Times). Největšího efektu dostupuje děj ve zmíněném římském karnevalu a scéně odlévání sochy Persea v gigantickém scénickém ztvárnění.
V dalších, neméně závažných rolích se představí basbarytonista Pavlo Hunka jako Terezin otec, papežův bankéř Giacomo Balducci, americký barytonista Nicholas Pallesen jako Celliniho sok v lásce Fieramosca a irská mezzosopranistka Paula Murrihyová v kalhotkové postavě Celliniho učně Ascania.
Vysílání: 06.3., 20.15 hod., ČT art
 
| 22.2.2021 13:02:46 Redakce |             
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru