Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
BBC Proms z londýnské Royal Albert Hall Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
BBC Proms 2019BBC Proms 2019 (1/2)
Z londýnské Royal Albert Hall uvádíme závěrečný koncert nejstaršího a nejrozsáhlejšího hudebního festivalu na světě. Pod taktovkou finského šéfdirigenta Sakari Orama, který řídí sbor a orchestr BBC, účinkuje americká mezzosopranistka Jamie Bartonová, která přednese operní hity G. Bizeta, C. Saint-Saënse a G. Verdiho (V původním znění s titulky) (Premiéra).
Britská hudební publicistka Katie Derhamová uvádí živě vrchol světově největšího festivalu klasické hudby BBC Proms 2019 z londýnské Royal Albert Hall.

Charismatická americká mezzosopranistka Jamie Bartonová, dvojnásobná vítězka cardiffské mezinárodní pěvecké soutěže, se připojí jako sólistka k finskému dirigentovi Sakari Oramovi a BBC symfonickému orchestru i sboru, včetně souboru BBC Singers, v programu, který zahrnuje světovou premiéru Daniela Kidanea Probuzený (Woke), baletní svitu z Třírohého klobouku španělského impresionisty Manuela de Fally, „Píseň měsíci“ britské skladatelky a textařky Laury Mvulaové, oslavující půlstoleté výročí přistání na Měsíci, a navíc klasické operní hity Bizetovy (Carmen), Saint-Saënsovy (Samson a Dalila) a Verdiho (Don Carlos). Zazní také korunovační předehra Hrdá Temže (Proud Thames) britské skladatelky Elizabeth Maconchyové, která ve své ideovém plánu připomíná Smetanovu Vltavu. Milovníci romantické hudby jistě ocení symfonické Sospiri (Vzdechy) Edwarda Elgara.
BBC Proms 2019 přinesly v osmi letních týdnech bohatou přehlídku koncertů. Přijelo 84 hudebních těles z 12 zemí svět, 191 dirigentů a sólistů a návštěvníci festivalu slyšeli 300 děl od 162 skladatelů.
Vysílání: 05.8., 22.25 hod., ČT art
 
| 26.7.2021 14:07:18 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru