Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Zrození legendy a To je opera Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Tři tenoři – zrození legendyTři tenoři – zrození legendy
Unikátní koncert, na němž poprvé společně vystoupily tři světové hvězdy: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo a José Carreras v prostorách starověkých Caracallových lázní v Římě. Orchestry Florentského hudebního máje a Římské opery řídil Zubin Mehta. Režie Brian Large. Neutuchající nadšení po oslnivém operním koncertu pod širým nebem při fotbalovém mistrovství světa v roce 1990 – tak by se dal nazvat večer v památných římských Caracallových lázních, kde vystoupili na jednom pódiu tři nejslavnější tenoristé druhé poloviny 20. století: José Carreras, Plácido Domingo a nekorunovaný král vysokých cé – Luciano Pavarotti. Sešli se tak poprvé při mimořádné hudební události, kterou od dirigentského pultu řídil Zubina Mehta, zkušený matador koncertních síní a operních domů. Šest tisíc přímých návštěvníků v Caracallových lázních a miliarda diváků u televizních přijímačů sledovala se zatajením dechu tento pěvecký koncert, který se stal novou érou klasické hudby. V následujících letech přilákali tři tenoristé svým neopakovatelným kouzlem nadšené obecenstvo po celém světě na více než třiceti vystoupeních. Napomohli tak neobyčejnému rozkvětu vážné hudby. Koncert v římských Caracallových lázních byl zrodem legendy. Nabízený program prolíná živé vystoupení a zákulisní informace, vtipné glosy interpretů, včetně nikdy nezveřejněného obrazového materiálu, který byl dohledán až v roce 2015. Zaposloucháte se do nejkrásnějšího operního repertoáru, sladkých neapolských melodií a temperamentních španělských písní.
Vysílání: 20.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 26.9., ČT art

To je opera: Carmen
Nejčastěji uváděná a nejpopulárnější francouzská opera všech dob skladatele Georgese Bizeta podle novely Prospera Mérimée. Mezi Paříží a Sevillou vás bude provázet operoman Ramon Gener. Drama lásky, žárlivosti a nelítostné vraždy z vášně je obsahem Bizetovy Carmen, která při své světové premiéře v roce 1875 propadla. Prý morálně pohoršovala tehdejší pařížskou společnost. Zásluhu na tom do jisté míry měla první francouzská představitelka Galli – Marié, která o světové premiéře doslova zvedla ze židlí obecenstvo v Salle Favart. Dnes opera patří mezi nejhranější vůbec. Přesto skladatel Georges Bizet zemřel čtyři měsíce po prvním uvedení v Bougivalu na Seině s vědomím, že je zcela neúspěšný autor. Bylo mu pouhých 37 let.
Původně mělo dílo mluvené dialogy; až od vídeňského uvedení jsme dodnes většinou uvyklí slýchat plně prokomponovanou operu, kterou upravil Ernest Guiraud. Jako předloha posloužila stejnojmenná novela Prospera Mérimée, podle níž napsali francouzské libreto Henri Meilhac a Ludovic Halévy. Doboví francouzští kritici nepřijali Carmen, protože nesplnila jejich očekávání. Jedni si přáli zpěvohru v auberovském duchu, tvarovaném podle vzoru Scribeho libret, jiní pod vlivem Wagnerovy operní reformy očekávali závažné drama ve střihu Julese Masseneta. Jediný německý filosof Friedrich Nietsche pochopil ihned dokonalý tvar tohoto divadelně vděčného kusu a řadil ho vysoce nad hudební dramata svého bývalého přítele Richarda Wagnera, s nímž se nedobře rozešel.
Vysílání: 21.9., 00.15 hod., ČT art
Opakování: 26.9., ČT art
 
| 13.9.2021 17:09:24 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru