Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Z éteru
 
Z první řady... Alexander Zemlinsky 150 let Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Alexander Zemlinsky 150 letZemlinsky 150
Koncert z pražské Státní opery ke 150. výročí narození skladatele a dirigenta. Vedle Lyrické symfonie a drobnějších skladeb zazní v programu ve světové premiéře i fragment Zemlinského opery Malva. Účinkují: J. van Oostrum, J. Sibera, J. Moravec, J. Hájek, M. Nagy, Orchestr a Sbor Státní opery pod vedením K. Steffense. Režie A. Rezek (Premiéra). V rámci česko-německého projektu Musica non grata, který je věnován hudbě perzekuovaných skladatelů, si pražská Státní opera připomíná 150. výročí narození skladatele, dirigenta a bývalého ředitele Nového německého divadla (dnešní Státní opery), Alexandera Zemlinského.

Vídeňský rodák Alexander Zemlinsky byl v letech 1911 až 1927 hudebním ředitelem Nového německého divadla, v němž nastudoval mimo jiné i svou operu Šaty dělají člověka. Jeho zásluhou byly pro převážně německy mluvící publikum uváděny také opery českých skladatelů, např. Hubička B. Smetany, Jakobín A. Dvořáka či Její pastorkyňa L. Janáčka. Nové německé divadlo rovněž hostilo světovou premiéru jednoaktovky Arnolda Schönberga Očekávání. Po několika kariérních epizodách u různých evropských orchestrů Zemlinsky po převzetí moci nacisty emigroval do New Yorku, kde v roce 1942 zemřel. Jeho dílo se během 20. století dočkalo postupného znovuobjevení, uvedeny byly například jeho opery Der Traumgörge, Eine florentinische Tragödie, Der Zwerg, Der Kreidekreis und Der König Kandaules.
Slavnostní koncert je věnován výlučně Zemlinskému a jeho hudbě. Kromě slavné Lyrické symfonie budou uvedena dvě menší, méně známá díla pro sbor a orchestr: Svatební zpěv, Víra jara a Tajemství. Pomyslnou třešničkou na dortu je světová premiéra fragmentu opery Malva, kterou Zemlinsky nedokončil. Autorem operního libreta je Ernst Hutschenreiter, který téma přepsal do operní podoby podle stejnojmenné knihy Maxima Gorkého Malva. Hudebně dílo dokončil renomovaný muzikolog Antony Beaumont, uspořadatel Zemlinského díla.
Vysílání: 11.10., 20.15 hod., ČT art
 
| 4.10.2021 16:10:48 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru