Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Dobrý konec všechno spraví Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
CD boxy
 
Opera Honzovo Království poprvé na CD Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Přebal alba Honzovo KrálovstvíSupraphon vydal poprvé na CD neprávem opomíjenou operu Otakara Ostrčila Honzovo království. Jde o neobyčejnou operní pohádku se záměrným protiválečným nábojem. Pro svou poslední operu si Otakar Ostrčil zvolil povídku L. N. Tolstého o království, kde vládne dobrosrdečný Honza, který nezná zášť. V jeho království vojáci neválčí, ale tančí a milují, všichni nemocní se uzdraví a lidé jsou šťastni. Honza přináší všem lidem zázračnou hvězdu soucitu a lásky, která uzdraví i nevyléčitelně nemocnou princeznu, a zvítězí nad samotným ďáblem.

„Čím dále tím pevněji jsem docházel k přesvědčení, že Kristovo‚ neodpírejte zlu‘ je nejúčinnějším prostředkem k jeho potírání. Je v něm vlastně obsažena výzva: ‚Odpírejte zlu tím nejúčinnějším prostředkem, který máte, totiž dobrem!‘ Oheň nelze hasit hořlavinami, nýbrž vodou… Když jsem četl Tolstého v Kruhu četby, nalezl jsem tam povídku o Hloupém Honzovi, který tuto zásadu předvádí s přesvědčivou lidovou názorností a přímo jevištní plastičností. Zahořel jsem hned pro tento námět,“ napsal Otakar Ostrčil v časopise Pestrý týden v roce 1934.
Brněnská premiéra opery v roce 1934 a její následné uvedení v Praze způsobilo konflikt skladatele s částí české společnosti, stalo se však i bezmála senzací; dílo, v němž Honza soupeří s ďáblem usilujícím o světovou nadvládu, přišlo na scénu brzy po Hitlerově nástupu k moci.
V roce 1954 pořídil Československý rozhlas jedinou studiovou nahrávku opery s I. Žídkem, J. Vymazalovou a P. Kočím v hlavních rolích. Neméně unikátním snímkem na CD, který nyní vydává Supraphon, je Křížová cesta op. 24 z roku 1957 s Českou filharmonií pod taktovkou Václava Neumanna.
 
| 31.7.2017 16:07:58 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru