Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Hudba k siréně - u vody, s vodou a živými sirénami Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. MasarykaOrchestr BERG ve spolupráci s Českým rozhlasem připravil další hudební intervenci ke zkoušce sirén. Tentokrát posluchače láká ve středu 7. srpna 2019 od 11.50 (!) hod do monumentální hydraulické haly Výzkumného ústavu vodohospodářského v Podbabě. Před unikátním mikrokoncertem se ještě uskuteční komentovaná prohlídka haly. Dostat se do Podbaby je navíc překvapivě snadné, je to pár minut z metra Dejvická nebo z nádraží Praha-Podbaba.
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka slaví letos sto let od svého vzniku. Byl jedním z prvních vědeckých ústavů založených v samostatné Československé republice. Součástí oslav je i pátá hudební intervence k pravidelné zkoušce sirén. Uskuteční se první srpnovou středu v monumentální hale s modely vybraných úseků Vltavy a Labe. Pro zvídavé návštěvníky je připravena i komentovaná prohlídka tohoto unikátu.

Autorem hudby a konceptu je tentokrát mladý český skladatel
Petr Hora. Ten se rozhodl ke znějící siréně přizvat i dvě sirény živé – tedy zpěvačky: „Zpívají siréně takovou mantru, která je zároveň i otázkou.“ Jeho skladba zazní ve světové premiéře.
Akce je krátká a volně přístupná, může tak potěšit i ty, kdo by na běžný večerní koncert třeba nepřišli. Léto je také ideální k tomu udělat si polední pauzu o trochu delší, prostě se zastavit uprostřed všedního dne a osvěžit se netradičním zážitkem. Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG upozorňuje: „Je to celé překvapivě blízko – pouhých pár minut autobusem z Dejvické nebo pěšky z nádraží Praha-Podbaba.“ A komu se nepodaří dorazit do Podbaby, může poslouchat přímý přenos na stanici Vltava Českého rozhlasu.
Orchestr BERG vyzval téměř dvě desítky skladatelů k vytvoření nových „time-specific“ kompozic určených k provádění v konkrétním čase, při pravidelné zkoušce sirén každou první středu v měsíci. A protože siréna byla původně vynalezena jako hudební nástroj, tento projekt ji oklikou alespoň částečně vrací zpět na začátek. Všechny akce cyklu přenáší v přímém přenosu Český rozhlas Vltava.
 
| 3.8.2019 17:08:34 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru