Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Don G opět na prknech Jihočeského divadla Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Peter Malý, Jiří Brückler, Jáchym Kučera (Don G)      Premiérou hudební komedie Don G, která je variací na donchuánské téma, ukončí Jihočeské divadlo premiérovou řadu divadelní sezóny 2017/18. V režii Magdaleny Švecové a v hudebním nastudování Martina Peschíka představí sólisté a orchestr opery Jihočeského divadla netradiční divadelní formu, která je kombinací hudebního a činoherního žánru. Premiéra 4. května 2018 od 19.00 hodin.

S donem Juanem se na hudební scéně setkáme ve druhé polovině 18. století výlučně ve formě opery buffa, jejíž tradice a formální schéma určují charakter vztahující se spíše k velké tragédii. Právě splynutí rysů tragédie a frašky znatelně podnítilo fantazii jak libretistů a skladatelů, tak i publika. Z doby po roce 1770 je známa celá řada oper o donu Giovannim, které se těšily mimořádné oblibě nejen v Itálii. Jen v roce 1787, kdy vznikl Mozartův Don Giovanni, jsou doložena tři další zhudebnění tohoto námětu, z nichž nejzajímavější a zdaleka nejúspěšnější složil právě Giuseppe Gazzaniga.
Na prknech Jihočeského divadla se mohli diváci setkat s milostnými dobrodružstvími známého svůdníka již osmkrát, poprvé v roce 1963 v operní inscenaci W. A. Mozarta. Následovala další čtyři operní, jedno baletní (1986 / Ch. W. Gluck)) a dvě činoherní 1972 a 2017 / J. B. Moliére) zpracování.
Spoluautory scénáře věnovaného tématu vzájemného dobývání a svádění mužů a žen jsou Magdalena Švecová, Tomáš Studený, Jan Šotkovský a Michal Stránský. V textu volně pracovali s řadou odkazů a drobných výpůjček od autorů napříč třemi staletími, což je však u tak věčného (a vděčného) tématu pochopitelné.

Jak uvádí jeden z autorů scénáře a zároveň autor činoherních dialogů Jan Šotkovský, je text inscenace Don G do značné míry cento, tedy text složený z jiných, již existujících textů. Platí to i pro činoherní dialogy Juana 1 a Donny D, které jsou dílem Jana Šotkovského. Ve zmíněných dialozích je rozpuštěno více zdrojů, z nichž je třeba výslovně jmenovat tři - prvním je Brechtova adaptace Molièrova Dona Juana (převzaty Elvířiny stížnosti na Juana, které jsou zde ovšem vloženy do úst Juanovi, který je cituje a paroduje zároveň), druhým je útlá novela Petera Handkeho Don Juan (ve vlastním podání) (převzat motiv a výrazy Juanovy zhrzenosti nad těhotenstvím jeho milenky). Úryvky z obou děl jsou ovšem upraveny a parafrázovány natolik, aby odpovídaly celkovému stylu těchto dialogů. Třetím zdrojem, z něhož je na jevišti citováno doslova, je pak esej Alberta Camuse Donchuánství v překladu Dagmar Steinové.

Zkušená operní režisérka Magdalena Švecová svou inscenací Don G na prknech Jihočeského divadla debutuje. Hudebního nastudování této netradičně pojaté komedie se ujal dirigent opery Jihočeského divadla Martin Peschík. Autorkou scény a kostýmů je výtvarnice Zuzana Přidalová, která poprvé spolupracovala s Jihočeským divadlem již v roce 2005 při inscenaci Žebrácké opery, v současné době mohou diváci její tvorbu vidět také v inscenaci opery Trubadúr. Scénografie je vytvářena výraznými svatebními kostýmy a jednoduchým mobiliářem, který pracuje s kinetikou jevištní točny. Známý písničkář Jaromír Nohavica je autorem vtipných zpěvních textů u hudebních čísel pocházejících z Mozartovy opery Don Giovanni aneb Potrestaný prostopášník premiérované v Praze v říjnu 1987 a Michal Stránský přebásnil hudební čísla z Gazzanigovy opery Don Giovanni aneb Kamenný host, která byla uvedena o osm měsíců dříve v Benátkách. V činoherních rolích lamače ženských srdcí Juana a upjaté psychiatričky Donny D, která pochopitelně prodělá během večera největší vývoj, se představí Jáchym Kučera a Kamila Janovičová. Pěveckých rolí Juanů se ujali barytonista Jiří Brückler a tenorista Peter Malý, v ženských rolích Donny A a Donny E hostují sopranistka Kristýna Vylíčilová a mezzosopranistka Šárka Hrbáčková. Zuzana Benešová ztvární komediální úlohu Zerliny, pětici mužských rolí doplní Josef Průdek jako Komtur i starý Don G a František Brantalík jako jeho sluha Leporello.
Termíny + rezervace vstupenek na www.jihoceskedivadlo.cz.
 
| 3.5.2018 18:05:21 Redakce |             | Foto: Michal Siroň |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru