Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Přenosy z Met zahájí sezónu Aidou v podání Anny Netrebko Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Anna Netrebko  (Aida)Světově třináctá, v České republice již dvanáctá sezóna přímých přenosů z Metropolitní opery zahájí v sobotu 6. října 2018 vrcholným dílem Giuseppe Verdiho AIDA. Titulní part etiopské princezny a otrokyně ztvární hvězdná Anna Netrebko. „Netrebko zpívá v árii O Patria Mia tklivé dlouhé fráze s tlumenou a zároveň pronikavou krásou, která připomíná skvělou Leontyne Price, jež se kdysi v roli Aidy proslavila,” napsaly New York Times.

Už v roce 2007 zařadil časopis Time Annu Netrebko na třetí místo mezi sto nejvlivnějšími osobnostmi umění a zábavy, na její ztvárnění Aidy ve stejnojmenné Verdiho opeře muselo ale světové publikum čekat ještě plných deset. V roli zotročené etiopské princezny tak legendární diva debutovala na Salzburském festivalu v srpnu 2017 a na podzim letošního roku se jako Aida poprvé představí na prknech Metropolitní opery.
Na náročný part ženy, jejíž loajalita je osudově rozpolcena mezi otce, potažmo rodnou zemi, a milovaného muže, je třeba dozrát. The New York Times však po loňské rakouské premiéře Aidy prohlásil, že Netrebko je na roli zcela připravena. Její pojetí označil list za „tak hluboce intimní, jak je jen myslitelné“ a na kvalitě jednotlivých árií vynášel jejich „jistotu, důkladnost a opravdovost“. Podobně nezapomenutelný výkon lze od Netrebko, jíž v nastávající sezóně čeká debut také v titulní roli Adriany Lecouvreur, slavné francouzské herečky z 18. století, nepochybně očekávat i v newyorské inscenaci Aidy pod režijním vedením Sonjy Frisell.

Po boku ikonické rodačky z Krasnodaru stane lotyšský dramatický tenorista Aleksandrs Antonenko jako egyptský vůdce Radames a výtečná gruzínská mezzosopranistka Anita Rachvelishvili coby Aidina žárlivá sokyně Amneris. Pikantní je přitom skutečnost, že Rachvelishvili, která už v sezóně 2015/2016 uchvátila obecenstvo Met jako skvostná Bizetova Carmen, vystoupí spolu s Netrebko začátkem roku 2019 i v Cileaově veristické tragédii Adriana Lecouvreur, kde bude znovu – tentokrát jako kněžna z Bouillon – s Netrebko zápolit o přízeň stejného muže.
Obě vynikající pěvkyně povede v Aidě zkušený italský dirigent Nicola Luisotti, který se do Met v plné formě vrací, aby zde v letošní sezóně dirigoval hned tři Verdiho mistrovská díla – Aida, Rigoletto a La traviata. Také předvánoční La traviata bude však jen jedním z deseti vybraných zastavení v nejlepším z operních světů současnosti.

Jen o dva týdny později, v sobotu 20. října 2018, se na jeviště Met po dvaceti letech vrátí Saint-Saënsova epická opera Samson a Dalila. Nová inscenace opery na biblické téma s lotyšskou mezzosopranistkou Elinou Garančou a francouzským tenoristou Robertem Alagnou bude přitom zdejším režijním debutem Darko Tresnjaka, držitele ceny Tony. V řadě deseti špičkových operních inscenací letošní sezóny nabídne Met ale také americkou premiéru Marnie skladatele Nico Muhlyho na motivy thrilleru Alfreda Hitchcocka nebo Valkýru, druhou operu z Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův. Nadcházející sezónu přímých přenosů uvidí od října do května diváci více než dvou tisícovek kinosálů v 73 zemích světa včetně 25 kin v českých a moravských městech.
Seznam kin + více naleznete na www.aerofilms.cz.
 
| 1.10.2018 00:10:49 Redakce |             | Foto: The Metropolitan Opera |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru