Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Ztracený svět Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Carmen se vrací mezi přímé přenosy Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Clémentine Margaine a Roberto AlagnaCyklus The Met: Live in HD pokračuje jednou z nejslavnějších oper vůbec - Carmen. Oblíbené dílo francouzského skladatele Georgese Bizeta patří k nejúspěšnějším titulům v historii přímých přenosů. Na operní klasiku se mohou diváci v českých kinech těšit už v sobotu 2. února 2019.
Slavné dílo o čtyřech dějstvích a s libretem Henriho Meilhaca a Ludovica Halévyho bylo poprvé uvedeno v Paříži v březnu 1875. Při premiéře však publikum šokovalo a způsobilo skandál porušením dobových konvencí. Je ironií osudu, že skladatel Bizet se za svého života uznání nedočkal. Přitom dnes je považován za autora jedné z nejpopulárnějších a nejčastěji uváděných oper vůbec. Habanera z prvního jednání nebo Toreadorova píseň z druhého jednání patří nejznámější operní árie.

V Metropolitní opeře se Carmen hrála poprvé v roce 1884 a od té doby se do repertoáru operního svatostánku pravidelně vrací. V nejnovějším zpracování režiséra Richarda Eyrea v hlavních rolích tentokrát excelují Clémentine Margaine jako Carmen
a Roberto Alagna (rozhovor pro Scena.cz) jako don José. Toreadorem Escamillem je pak Alexander Vinogradov, zatímco roli venkovské dívky Micaely obsadila Aleksandra Kurzak.
The New York Times označily Eyreovu práci za “úchvatnou”. Nad výjimečnou produkcí se pozastavil i Wall Street Journal. “Režisér Eyre dokázal vygradovat příběh takovým způsobem, že v závěru jsme svědky jedné z nejvíce vzrušujících smrtí v opeře vůbec,” napsal například Time Out New York. “V podání Richarda Eyrea je Carmen velmi vzrušující podívanou, kdy samým zaujetím sedíte na kraji sedadla a nervozitou si koušete nehty,” dodal Time Out New York.
Na Bizetovu Carmen v přímém přenosu se mohou těšit diváci více než dvou tisícovek kinosálů v 73 zemích světa včetně 25 kin v českých a moravských městech.
Seznam kin naleznete na www.metopera.cz.
 
| 31.1.2019 10:01:33 Redakce |             | Foto: The Metropolitan Opera |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru