Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Jsme v pohodě  (ND) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Nota - Sommerová - Jsem kněžna bláznů Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Jsem kněžna bláznůEnsemble Opera Diversa uvádí brněnskou derniéru komorní opery o Boženě Němcové autorek hudební skladatelky Lenky Noty a libretistky Olgy Sommerové. Komorní opera Jsem kněžna bláznů mapuje soukromý i tvůrčí život první české spisovatelky. Libreto na základě spisovatelčiny korespondence, dobových dokumentů, básní Františka Halase, Vladislava Vančury, Viktora Dyka a Jaroslava Seiferta sepsala dokumentaristka Olga Sommerová.

Jednotlivé chronologicky řazené obrazy představují Boženu Němcovou jako společensky aktivní, svobodomyslnou, na konvencích nezávislou a pravdu hájící ženu,emancipantku, disidentku, snad i političku.
,,Božena je přítelkyní všech českých žen, které nerezignovaly na touhu po osobní i společenské svobodě. Je pro nás výzvou a zárukou, že lze zvednout hlavu navzdory zakořeněným předsudkům. Inspiruje nás k odvaze myslet a konat jinak, než se od nás žen od věků očekávalo, nacházet svou identitu a sebeúctu.“ dodává Olga Sommerová, autorka libreta.
Hudba skladatelky Lenky Noty je divadelní a scénická a nenaplňuje představy o tradiční operní formě. Postavy ze života Boženy Němcové představuje čtveřice zpěváků jediná mluvená role je svěřena muži Boženy Němcové Josefovi, který se svým realistickým, pragmatickým přístupem k životu vymykal světu své umělecky orientované ženy a jejího okolí.
Představení proběhne 12. prosince 2019 v 19:00 hod, v Divadelním sále Reduty na Zelném trhu v Brně.
 
| 25.11.2019 15:11:57 Helena Kozlová |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru