Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Zveme ...
 
Nová sezóna operních kinopřenosů začíná Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
René Pape (Boris Godunov)Po přestávce způsobené celosvětovou pandemií nemoci covid-19 se opět otevírají dveře Metropolitní opery v New Yorku. A s tím i startují oblíbené operní kinopřenosy vybraných představení do celého světa. Sezónu 2021/22 otevře monumentální dílo skladatele Modesta Petroviče Musorgského Boris Godunov 9. října 2021.
Musorgského Boris Godunov, opera založená na tragédii Alexandra Puškina, bylo ve své době radikální dílo. Svými postupy v některých ohledech předjímal způsob, jakým se bude vážná hudba psát až mnohem později. Jediná dokončená skladatelova opera byla ve své době tak jiná, že byla v první verzi z roku 1969 zamítnuta a při svém uvedení o tři roky později doplněna – pravda, ze strany autora celkem ochotně – o nové, výrazně konvenčnější pasáže, které více odpovídaly dobové představě tzv. velké opery.

V Metropolitní opeře bude tento pilíř ruské operní tvorby uveden ve své původní verzi a v hlavní roli cara zmítaného mezi ambicemi a vlastní paranoiou v zemi, která se mu hroutí pod rukama, se představí René Pape, jeden z nejpřednějších basů současného operního světa. Německý pěvec, který debutoval v roce 1988, je držitelem celé řady ocenění – včetně dvou cen Grammy. Působil v milánské La Scale i Vídeňské státní opeře, na prknech Metropolitní opery v New Yorku se poprvé objevil v roce 1995 ve Wagnerových Mistrech pěvcích norimberských a od té doby je zde prakticky každou sezónu. Postava ruského cara Borise patří k vrcholným rolím jeho repertoáru a Papeho výkon se již stal moderní klasikou.
Ve výrazných rolích se představí rovněž hned tři debutanti na prknech newyorského operního svatostánku: ukrajinský barytonista Alexej Bogdanov v roli Šelkalova. postavu Grigorije ztvární Brit David Butt Philip a konečně v úloze Vasilije Šujského, Godunova nástupce, se představí Maxim Paster. Nová grandiózní produkce slavné opery vznikla v režii Stephena Wadswortha, scénu navrhl Ferdinand Wögerbauer, kostýmy významná německá výtvarnice Moidele Bickel. Dirigentské taktovky se ujal zkušený Sebastian Weigle.
Boris Godunov má pověst díla, které do svého centra staví tak vzácný jev, jako je operní král hlubokých tónů, basista. Takových oper není mnoho, a v tom málu patří Musorgského dílo k tomu nejlepšímu. Do kin uvádí společnost Aerofilms od 9. října.

www.metopera.cz
 
| 4.10.2021 09:10:20 Redakce |             | Foto: The Metropolitan Opera |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru