Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MDP Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Novinky...
 
DVD s úspěšnými inscenacemi Petra Zusky Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Petr Zuska   Balet Národního divadla vyslyšel dlouholeté volání veřejnosti po zaznamenání zdařilých inscenací z repertoáru souboru a následném vydání na DVD. Ve spolupráci s Českou televizí vzniklo dvoj DVD s nejúspěšnějšími díly choreografa a režiséra Petra Zusky: BREL – VYSOCKIJ – KRYL / Sólo pro tři a Sólo pro nás dva. Součástí DVD je bonus, profilový dokument režiséra Martina Kubaly nahlížející nejen do Zuskovy profesní dráhy, ale i do soukromí tohoto významného českého tvůrce.

„Dokument se jmenuje ‚Chvění Petra Zusky‘. Chvění proto, že celým životem Petra Zusky se táhne negativní i pozitivní chvění – jako tenká, červená niť. Během jednoho roku jsme s tímto umělcem strávili poslední chvíle, kdy byl patnáctým rokem uměleckým šéfem Baletu Národního divadla,“ popisuje natáčení dokumentu jeho režisér Martin Kubala a dodává: „Byli jsme svědky zkoušek i slavnostních premiér, nahlédli jsme do jeho rodinného zázemí. Podívali jsme se do naprosto neobydlených míst Slovenska, kde v bývalé chalupě svých rodičů Petr v létě relaxuje. Cestovali jsme společně po Finsku, Čechách i kanadském Montrealu.“
Petr Zuska přes 25 let tančil, jako choreograf vytvořil více než 50 baletních opusů pro domácí i zahraniční soubory. V pozici uměleckého šéfa Baletu ND působil bez přerušení 15 sezon, což je nejdelší souvislé funkční období v historii Národního divadla.

„Oněch patnáct let je pro mne vteřinou i věčností. Záleží jen na tom, z jakého úhlu se na to dívám. Pomyslný ocásek toho všeho – tedy posledních dvanáct měsíců Martin Kubala zdokumentoval. A zřejmě si dopředu někde ‚tam nahoře‘ v univerzu sám objednal, aby ten ‚ocásek‘ stál za to. A povedlo se. Zmíněné poslední období bylo pro mne skutečně náročné. Profesně, umělecky, ale i jinak všeobecně. Nicméně jsem to přežil a snad i úspěšně. I Martin to přežil a to veleúspěšně, neb se mu to podařilo skvěle natočit. Děkuji Ti, Martine!“ reaguje Petr Zuska.
 
| 2.10.2017 17:10:15 Redakce |             | Foto: Pavel Hejný |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru