Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
Barokní skvosty i klarinetový Mozart - živě Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Anna Paulová (Foto: Christian Ruvolo)Barokní hudba pro trubku a klasické dílo klarinetového repertoáru potěší posluchače a diváky živě vysílaného koncertu, který SOČR připravuje na pondělí 12. dubna. Ve Studiu 1 Českého rozhlasu se v sólových partech blýsknou sólotrumpetista rozhlasových symfoniků
Jiří Houdek a laureátka Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro Anna Paulová pod taktovkou Vojtěcha Spurného, který zároveň usedne k cembalu. Přijměte pozvání ke sledování přímého přenosu na stanici ČRo Vltava, záznamu na stanici D dur či videopřenosu na facebookovém profilu SOČRu.

V úvodu koncertu zazní předehra k Händlově opeře Acis a Galatea, do jejíž atmosféry se promítá jak lyrická, pastorální nálada, obraz milostného vztahu a v neposlední řadě i dramatické napětí.
Jiří Houdek ve svých 16ti letech získal na jubilejním 30. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže „Concertino Praga“ nejen vynikající 1. místo mezi našimi mladými interprety, ale i 1. místo v mezinárodní soutěži. Od té doby ho ke spolupráci přizvala řada orchestrů. Bylo mu teprve dvacet, když se stal prvním trumpetistou SOČRu; věrný je mu už 22 let. Domovské těleso ho doprovodilo i na zatím posledním CD s hudbou barokních mistrů.
Pro dubnový večer ve Studiu 1 si Jiří uchystal tzv. „velké sousto“ – nejprve provede Suitu z Händelovy populární Vodní hudby v úpravě pro trubku a orchestr, pak přeladí nástroj zvaný „trubka-pikola“ z A do B a přednese Koncert B dur Antonia Vivaldiho. Večer završí Koncert A dur, jediný klarinetový koncert Wolfganga Amadea Mozarta, původně určený pro basetový klarinet. Skladatel ho dokončil v říjnu roku 1791, tedy pouhé dva měsíce před smrtí, a to na přání – či dokonce naléhání – svého přítele, vynikajícího interpreta Antona Stadlera. Klarinetistům tak věnoval vrcholné dílo prostoupené optimismem i smutkem, třpytivou virtuozitou i hloubkou poznání. Od Anny Paulové se jistě dočkáme působivého přednesu.
Zárukou velkého hudebního zážitku bude ovšem nejen výběr repertoáru, již jmenovaní mladí sólisté a rozhlasový orchestr, ale i osobnost dirigenta a cembalisty Vojtěcha Spurného, který do pojetí promítne svůj pověstný zápal a bohaté zkušenosti s interpretací historicky poučené hudby.
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava. Záznam nabídne ČRo D-dur. Videopřenos sledujte na FB profilu SOČRu, video je dostupné i pro posluchače, kteří nemají FB profil – odkaz pro sledování najdete v den koncertu na socr.rozhlas.cz
 
| 6.4.2021 09:04:39 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru