Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Oldstars on the Roud 2020 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
FOK slaví výročí s Ivanem Ženatým Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ivan Ženatý  (Foto: Tomáš Lébr)Koncerty Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK 14. a 15. ledna 2015 ve Smetanově síni Obecního domu se ponesou ve znamení dvou významných hudebních výročí, která budou jistě připomínána v celém roce 2015. Jeana Sibelia a Bohuslava Martinů uctí s Pražskými symfoniky český houslový virtuóz Ivan Ženatý.
První slaveným je Jean Sibelius, nejvýznamnější finský skladatel, který se narodil v roce 1865. Úhelný kámen koncertu bude proto představovat jeho nejpopulárnější symfonie, ta s pořadovým číslem dvě. Symfonii se také přezdívá Symfonie nezávislosti, a to nejen díky okolnostem jejího vzniku, ale zejména kvůli veliké vnitřní síle, která se projevuje rozmáchlými hudebními gesty a noblesními melodickými nápady. Mimochodem Sibeliova hudba bude vzhledem k nově jmenovanému šéfdirigentovi Finovi Pietari Inkinenovi na pultech orchestru FOK častým hostem.

Dalším oslavencem roku 2015, i koncertů FOK, bude Bohuslav Martinů, český kosmopolita, který se svým kufrem plným neuvěřitelných partitur, objel celý svět. Martinů se narodil v roce 1890 ve věži poličckého chrámu svatého Jakuba, ovšem většinu života strávil, dílem z nutnosti, v zahraničí. Například jeho 2. houslový koncert, jenž bude druhou částí koncertů, vznikl v roce 1943 v USA. U skladatele si jej objednal slavný houslista Mischa Elman.
V lednu 2015 se v hluboké hudbě Martinů představí jiný velký virtuóz – Ivan Ženatý. S trochou nadsázkou můžeme říci, že Ivan Ženatý je s orchestrem FOK do jisté míry ženatý. Vždyť již třikrát byl rezidenčním umělcem Pražských symfoniků, poprvé už na konci 80. let. To když vyhrál houslovou soutěž na Pražském jaru.

Program koncertu je ještě doplněn Scherzem capricciosem Antonína Dvořáka, které je nejen žertovné, jak název napovídá, ale také melancholické, podobné tak lednu. Pozorný posluchačům jistě neunikne, že hudba Martinů vyrůstá naprosto přirozeně právě z té Dvořákovy.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: Ivan Ženatý je s orchestrem FOK opravdu ženatý. Vždyť již třikrát byl rezidenčním umělcem Pražských symfoniků, poprvé už na konci 80. let. To když vyhrál houslovou soutěž na Pražském jaru. Také dirigent Heiko Mathias Förster začíná být náš. Od roku 2009 s ním spolupracujeme pravidelně a prožili jsme i několik zahraničních koncertů, což vždy stmelí kolektiv nejlépe. Nejinak tomu bude i teď, kdy si protagonisté koncertů téměř ihned sbalí kufry a vyrazí spolu na turné směr Španělsko.

Vstupenky na www.fok.cz/koncert/ivan-zenaty
 
| 5.1.2015 14:01:49 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru