Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Tanec Praha Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
Proměny liturgie v Českém muzeu hudby Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Kühnův smíšený sbor Kühnův smíšený sbor uvede v Českém muzeu hudby ve středu 5. dubna 2017 od 19:30 hod dvě světové premiéry. O první se postará pozoruhodný americký intermediální umělec Dan Senn, vrcholem večera pak bude skladba mladého českého skladatele a pianisty Jakuba Dvořáčka. Dvořáček skladbu Missa ostinata věnoval přímo Kühnovu smíšenému sboru. Jak název koncertu „Proměny liturgie“ napovídá, posluchači nahlédnou během večera do různých poloh duchovní hudby od renesanční, kterou reprezentuje skladatel Parsons, přes současnou hudbu skandinávského autora Uusberga nebo mistra české sborové tvorby Zdeňka Lukáše. Koncert řídí Lenka Navrátilová.

Krásný prostor Českého muzea hudby patří již k tradičním místům, ve kterých Kühnův smíšený sbor pořádá svoje vlastní koncerty a zvukomalebnosti prostoru dokáže sbor patřičně využít. Ve skladbě litevského autora Ērikse Ešenvaldse Vineta, se představí vynikající hráč na bicí nástroje a profesor Pražské konzervatoře Radek Krampl. Ke skladbě říká sbormistryně Lenka Navrátilová: „Ešenvaldsova Vineta jako jediná v programu není psána na duchovní či liturgický text ale spojení třináctihlasého smíšeného sboru s rozmanitými bicími nástroji je velmi originální a působivé a v našich koncertních síních není příliš časté. V prostorách Českého muzea hudby bude vyznění skladby velice efektní.“
První světovou premiérou večera je skladba amerického autora Dana Senna Čtyři modální žalmy, kterou sbor nahrál v loňském roce za přítomnosti amerického autora. Poprvé uslyší tento večer posluchači výběr dvou žalmů. Dan Senn je pozoruhodný intermediální umělec věnující se kromě skladby i filmu a výtvarnému umění. Jeho koncerty, performance a výstavy možno navštívit nejen ve Spojených státech, ale i v České republice např. na festivalu nových médií, hudby a výtvarného umění Echofluxx.

Vrcholem večera bude světová premiéra mladého klavíristy, skladatele a dirigenta Jakuba Dvořáčka, který se ujme klavírního partu. Ke spoluúčinkování ve skladbě Missa ostinata pro smíšený sbor a jazzové trio přizval sbor další vynikající jazzové hráče – saxofonistu Bharatu Rajnoška a kontrabasistu Ondřeje Štajnochra. Kühnův smíšený sbor se na pomezí jazzu a klasiky pohybovat umí, jak již předvedl v minulosti ve skladbách v loňském roce zesnulého skladatele Karla Růžičky. Růžičkovy skladby sbor premiéroval nebo k jejich složení autora inspiroval. Nejinak je tomu v případě Jakuba Dvořáčka.
„Klíčová pro dramaturgii tohoto koncertu byla a je spolupráce sboru se skladatelem a klavíristou Jakubem Dvořáčkem“, potvrzuje sbormistryně Lenka Navrátilová. „Ten se jako žák Karla Růžičky po skladatelově odchodu ujal klavírního partu v Růžičkových dílech, která má sbor v repertoáru. Oslovili jsme proto Jakuba i jako skladatele a výsledkem je jazzová Missa ostinata, která zazní 5. dubna 2017 v premiéře a kterou sboru skladatel věnoval. Kdo má jazzové a sborové srdce, ten by si neměl tuto ojedinělou událost nechat ujít!“
Proměny liturgické hudby, rozličné přístupy ke zhudebnění identických textů, bohatství emocí, touha vytvořit dílo, které nás přesáhne, to je námět koncertu Kühnova smíšeného sboru 5. dubna v Českém muzeu hudby v Praze.
 
| 3.4.2017 12:04:10 Redakce |             | Foto: Z webu |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru