Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
FOK připravil velikonoční koncerty Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ilustrační fotoJedno z vrcholných děl světového oratorního repertoáru Stabat mater Antonína Dvořáka, emočně i hudebně nabitá skladba pro čtyři sólisty, sbor a orchestr – a Bachovský večer souboru Collegium Marianum, to je nabídka Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pro období Velikonoc.

Kompozici Stabat mater na text středověké sekvence, jímavého obrazu truchlící Panny Marie pod křížem, začal Antonín Dvořák komponovat v únoru 1876. Za impuls ke zhudebnění bývá považováno úmrtí skladatelovy dvoudenní dcerky Josefy v srpnu 1875, roli však spíše sehrála Dvořákova varhanická funkce v kostele sv. Vojtěcha, při níž přišel do styku s duchovními skladbami starší doby i současníků a pocítil potřebu přispět k tomuto oboru vlastním dílem. Na konečné vypracování skladby, která po první pracovní fázi zůstala ležet, však měla rozhodně vliv tragédie Dvořákových v létě 1877, kdy jim během dvou měsíců zemřely další dvě děti. Dvořák kantátu dokončil v listopadu 1877.
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK provede Stabat mater ve Smetanově síni Obecního domu na Zelený čtvrtek 13. dubna 2017 od 19:30 hod. Orchestr povede Jiří Malát, sólových partů se zhostí Jana Šrejma Kačírková, Václava Krejčí Housková, Tomáš Juhás a Jiří Sulženko. Spoluúčinkovat bude Pražský filharmonický sbor.
Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: Pašijový týden je vpravdě posvátné období liturgického roku; křesťané si připomínají poslední týden Ježíšova pozemského života, jeho smrt na kříži a vzkříšení. Tento týden začíná již v neděli a každý den má svou barvu a význam: Květná neděle, Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a konečně Velikonoční neděle. Zcela výjimečný z hlediska zvukového je čtvrtek – má se při něm lkát a naposledy mohou hrát varhany. Oboje naplní Dvořákovo Stabat mater ve Smetanově síni vrchovatě a bude vaším společníkem při velikonočním usebrání.

Druhý program v období Velikonoc připravil FOK v duchovním prostoru kostela sv. Šimona a Judy. Úterý 18. dubna 2017 od 19:30 hod bude patřit největšímu velikánovi barokní hudby Johannu Sebastianu Bachovi. Soubor Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové s pěvci Kristýnou Witmer, Markétou Cukrovou, Václavem Čížkem a Tomášem Králem posluchačům představí Velikonoční oratorium. Nenajdeme v něm jednotlivé „postavy“ biblického příběhu tak jako v pašijích, ani vyprávění evangelisty, chorály či skutečné drama, ale jeho ústředním tématem se stává jediná scéna: Petr, Jan a dvě Marie objevují prázdný hrob a rozjímají nad smyslem této události. Večer doplní kantáta Ježíši, jenž jsi mou duši.
Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století. Jeho umělecká vedoucí Jana Semerádová je výraznou osobností, jejíž strhující a svébytná muzikalita formuje tvář souboru, který je svými interpretačními a dramaturgickými počiny nezaměnitelnou stálicí na pražském barokním nebi. Tentokrát se společně zaměří na jedno z nejvýraznějších děl barokního velikána Johanna Sebastiana Bacha, Velikonoční oratorium. Nenajdeme v něm jednotlivé „postavy“ biblického příběhu tak jako v pašijích, ani vyprávění evangelisty, chorály či skutečné drama, ale jeho ústředním tématem se stává jediná scéna: Petr, Jan a dvě Marie objevují prázdný hrob a rozjímají nad smyslem této události.

www.fok.cz
 
| 10.4.2017 12:04:36 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru