Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
Oblíbený klavírista Fazil Say v Rudolfinu Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Fazil Say V sobotu 7. října 2017 od 19:30 hod se ve Dvořákově síni pražského Rudolfina bude konat klavírní recitál proslulého tureckého klavíristy Fazila Saye, který po Chopinovi a Beethovenovi zařadí do repertoáru i vlastní skladbu – sonátu s názvem Gezi Park 2. Ta reflektuje bouřlivé události v Istanbulu v roce 2013, které se staly symbolem protestu proti turecké vládě.

Sayova dráha světového pianisty začala roku 1994, kdy zvítězil v mezinárodní soutěži Young Concert Artists v New Yorku. Od té doby je Fazil Say vyhledávaným sólistou evropských a amerických předních orchestrů a dirigentů. Jeho nahrávky Bacha, Mozarta, Beethovena, Gershwina a Stravinského získaly několik ocenění včetně tří prestižních cen ECHO Klassik Award. Fazıl Say je nejenom klavíristou, ale také úspěšným skladatelem. Město Vídeň ho pověřilo zakázkou baletu k mozartovskému roku, který byl uveden v únoru 2006. V březnu 2010 premiéroval svoji první symfonii s názvem „Istanbulská“.
Skladba Gezi Park 2 je částí třídílného cyklu, který je hudební reflexí protivládních nepokojů v Istanbulu na jaře roku 2013, kdy park Gezi a náměstí Taksim zaplnily miliony lidí, proti nimž stály policejní jednotky pod vedením tehdy premiéra, dnes prezidenta Erdoǧana. Policie s cílem potlačit protesty nasadila proti občanům ty nejtvrdší prostředky a způsobila smrt čtrnáctiletého chlapce Berkina Elvana. Sayova sonáta je tryznou za nevinnou oběť, v tomto smyslu – ale také svým syrovým hudebním jazykem, zpracovávajícím prvky tradiční turecké hudby – připomíná Janáčkovu Sonátu 1. X. 1905, obdobně vytvořenou na základě emocionální reakce na smrt dělníka zabitého při brněnských pouličních nepokojích.

Po koncertě proběhne autogramiáda Fazila Saye.
Slovo dramaturga Martina Rudovského: ,,Koncerty původem tureckého klavíristy a skladatele Fazila Saye bývají neobyčejné. Jeho hra je bezprostřední a vzrušující, otevřená, přitom prostá. Jeho klavír je zkrátka možné poslouchat přímo srdcem. Fazil Say se svým virtuózním interpretačním uměním přijíždí do sezón FOK už počtvrté. Poprvé ale budeme moci objevit i skladatelskou část jeho umělecké osobnosti, která má opravdu široký záběr. V jeho portfoliu najdeme hudbu filmovou, symfonickou, komorní a pochopitelně skladby pro klavír. Sonáta „Gezi park 2“ reflektuje bouřlivé události v Istanbulu v roce 2013, které se staly symbolem protestu proti turecké vládě.

Tímto koncertem končí možnost zakoupení abonmá FOK na cyklus Světová klavírní tvorba (SKT), v rámci něhož se v Rudolfinu objeví i další skvělí klavíristé: Pierre-Laurent Aimard s pořádnou dávkou Bacha, finský virtuos Antii Siirala se seversky laděným repertoárem, Veronika Böhmová představí ruské autory, Éric Le Sage zahraje k poctě Clauda Debussyho a nakonec se s Igorem Ardaševem projdeme Po zarostlém chodníčku.

Vstupenky zakoupíte na www.fok.cz.
 
| 3.10.2017 16:10:15 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru