Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
Tradice Kruhu přátel hudby v České Lípě Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
KchunSpolečnost Bohemorum, s. r. o., dlouholetý pořadatel MHF Lípa Musica, obnovuje od ledna tradici pořádání cyklu komorních koncertů v České Lípě v rámci Kruhu přátel hudby. Cyklus nabízí šest koncertních zastavení přímo v České Lípě, která budou navíc obohacena a zasvěcena významným historickým osobnostem spjatým s městem Česká Lípa a okolí v gesci Vlastivědného spolku Českolipska. Kruh přátel hudby odstartoval koncertem mladého ansámblu Kalabis Quintet v Centru textilního tisku.

„Měl jsem tu čest seznámit se s Josefem Šimkem, Janem Křivánkem, panem MUDr. Kácovským či panem Truncem, to byli pánové, kteří založili v České Lípě Kruh přátel hudby, nebo v něm poté následně pokračovali. Pánové Šimek a Křivánek již nejsou bohužel mezi námi, ale já osobně cítím velikou potřebu v jejich nainvestované práci a lásce ke komorní hudbě pokračovat. Zároveň cítím již dlouhou dobu potřebu přinést našemu festivalovému publiku možnost navštěvovat koncerty i mimo festivalové měsíce, tedy období září až listopadu. Tento cyklus během ledna až června nabídne jednou měsíčně setkání s komorní hudbou a vrátí se tak ke skvělé tradici abonmá a setkávání přátel s komorní hudbou,“ představuje ideu cyklu Martin Prokeš, ředitel MHF Lípa Musica.
Cyklus bude navíc spjat s Vlastivědným spolkem Českolipska a připomene na každém koncertu jednu z osobností, které jsou s Českou Lípou a jejím okolím spjaté. „Již několik let ve mně dozrávala chuť pustit se do přípravy tohoto cyklu a v tu dobu mě oslovil pan Mgr. Michal Panáček, člen Vlastivědného spolku Českolipska s nápadem připomenutí historie a životních osudů význačných osobností, které jsou nějakým zajímavým způsobem spojeny s Českou Lípou. Jeho nápad jsem přivítal s nadšením, protože se náramně nabízela možnost propojit to právě se šesti koncerty našeho cyklu a věnovat tak každý večer jedné osobnosti. Přišlo nám to jako velmi citlivé spojení uměleckých prožitků s poznáním životů a činnosti osobností, které v historii našeho města zanechali a vybudovaly hodnoty, na nichž mi dnes stavíme a s nimiž žijeme,“ dodává Martin Prokeš.

Únorové komorní hudební zastavení 20. 2. 2018 od 19:00 hod v Centru textilního tisku přinese setkání se známými tvářemi, jimiž jsou Martin Prokeš a Marek Šulc, kteří dohromady tvoří pěvecké duo Kchun. Jejich program nazvaný Purgatio, tedy očistec, se nechává inspirovat Božskou komedií Dante Alighieriho. Kromě zpěvu tvoří další složky představení mluvené slovo, ale také naživo malířem Atilou Vörösem prováděné kresby světlem, uváděné do pohybu pomoci videoartu Rudolfa Živce.
Tematicky se k této světelné a obrazové výpravě koncertu hodí připomenutí odkazu Wilhelma Horna (1809-1891), jenž byl jedním z čelných průkopníků a propagátorů fotografie ve střední Evropě a byl dokonce vydavatelem prvního fotografického časopisu na světě nazvaného Photographisches Journal. Svůj první fotoateliér si českolipský rodák otevřel v Praze již v roce 1841 a zobrazovací metodou daguerrotypie zde pořídil stovky portrétů. Ke konci života se vrátil do České Lípy a i zde ve svém ateliéru v dnes neexistujícím domě na rohu ulic Děčínské a Pod Holým vrchem pokračoval ve fotografování.
Vstupenky jsou k zakoupení ve festivalové pokladně či online na www.lipamusica.cz.
 
| 29.1.2018 16:01:53 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru