Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
Velikonoční koncert v klášterním kostele Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Velikonoční koncert v klášterním kosteleVelikonoční koncerty opery Jihočeského divadla jsou v Českých Budějovicích již takřka tradicí. Poprvé před velikonočními svátky uvedli Mozartovo Requiem v katedrále svatého Mikuláše v roce 2015. V dalším roce na jaře se pak orchestr, sbor a sólisté opery JD přesunuli s interpretací tohoto díla do klášterního kostela Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí, kde zazněla tato zádušní mše celkem dvakrát, tedy v roce 2016 i 2017.

Pro letošní slavnosti Velkého pátku - největšího liturgického svátku, jímž si připomínáme ukřižování a smrt Ježíše Krista se rozhodli změnit repertoár. V nastudování a pod taktovkou Maria De Rose, generálního hudebního ředitele opery Jihočeského divadla, uvedou 30. 3. 2018 od 19:30 hod v prostorách klášterního kostela Obětování Panny Marie oratorium Stabat mater od českého hudebního velikána Antonína Dvořáka.
Dvořákovo Stabat mater je mimořádně sugestivním zhudebněním textu o utrpení matky, jejíž syn umírá na kříži, ale také nadčasovou, všeplatnou výpovědí o lidském zármutku a naději. Prostá, neokázalá víra, která je jedním z hlavních atributů také autorovy celé další tvorby, umožnila vznik díla hlubokého obsahu. Celá struktura rozsáhlého díla, které je rozčleněno do deseti částí, se klene od počátečního obrazu smrti a utrpení přes pocity úzkosti a bolestné meditace až k závěrečné katarzi, přitakávající životu. Premiéra skladby se uskutečnila 23. prosince 1880 v Praze na koncertě Jednoty umělců hudebních za řízení Adolfa Čecha.
13. března 1884 Dvořák osobně dirigoval Stabat mater v londýnské Royal Albert Hall, což znamenalo skladatelův první velký zahraniční triumf. Pro svoje mimořádné hudební a duchovní kvality se Dvořákovo oratorium stalo nejproslulejším zhudebněním středověké sekvence Stabat mater a zároveň patří k nejoblíbenějším a nejčastěji provozovaným dílům svého autora.

Stabat mater uslyšíte v podání sólistů Kateřiny Špilauer Hájovské (soprán), Dagmar Volfové (alt), Petera Malého (tenor) a Martina Gurbaľa (bas).
Vstupenky na již čtvrtý velikonoční koncert lze zakoupit v předprodeji prostřednictvím sítě CBsystem, k prodeji budou i před koncertem v místě jeho konání nebo rezervace na www.jihoceskedivadlo.cz.
 
| 27.3.2018 10:03:26 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru