Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
Ivan Ženatý zahraje Brahmse s Pražskými symfoniky Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Ivan Ženatý (Foto: Tomáš Lébr)Houslista Ivan Ženatý přijede do Čech, aby 11. a 12. dubna 2018 ve Smetanově síni Obecního domu zahrál se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK Brahmsův koncert Houslový koncert D dur pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietari Inkinena. Celý program koncertu bude věnován Johannesi Brahmsovi, večer uvede jeho Tragická předehra a v druhé polovině uslyšíme přelomové dílo 19. století – Brahmsovu První symfonii.

„Je to partitura Mistra z největších,“ vyjádřil se Ivan Ženatý k tomu, že si FOK z celého jeho nepřeberného repertoáru vybral zrovna Brahmsův Houslový koncert, který je mimochodem nesmírně technicky náročný. Skutečnost, že dále zazní další dvě – stylově velmi odlišná – Brahmsova díla, komentoval s nadšením: „Brahms pro mě není skladatelem, ale Bohem políbeným tvůrcem. Je to muž, který po celý život hledal ideál mezi formou a obsahem, mezi rozumem a srdcem, mezi klasickým a romantickým. A ve většině případů se dotýkal Nebes.“ Že je Brahmsův koncert nelehký, dokládají i dobře míněné rady proslulého houslisty Josepha Joachima, který dílo během tvorby s Brahmsem konzultoval a pod taktovkou autora v roce 1879 premiéroval: Joachim požadoval odstranění alespoň některých mimořádně obtížných prvků, týkajících se především levé ruky, a zmírnění tempových označení.

Ivan Ženatý už se Symfonickým orchestrem FOK vystoupil mnohokrát, byl dokonce dvakrát jeho rezidenčním umělcem. Pod taktovkou šéfdirigenta Pietari Inkinena to však bude poprvé, a ne jen tak ledajaké poprvé. Když před několika sezónami Pietari Inkinen začal s FOK plánovat koncerty a oslovovat řadu světových sólistů, kteří předtím do České republiky moc často nezavítali, na výměnu vyslovil přání vystoupit s českými sólisty, a speciálně právě s Ivanem Ženatým. Dobře totiž věděl, že bývá odbornou kritikou, posluchači i hudebními kolegy označován za jednoho z nejvýznamnějších českých houslistů současnosti. Věděl také, že vedle sólové kariéry nabité koncerty v těch nejproslulejších koncertních síních světa Ivan Ženatý vyučuje přes dvacet mladých houslových talentů na prestižním Cleveland Institute of Music v Ohiu (mezi kterými je i historicky nejmladší laureátka soutěže Pražského jara!), a že tedy nebude jednoduché najít společný termín v Praze s českou houslovou špičkou. Když je však přání oboustranné, stává se skutečností snadno. A tak nezbývá než se těšit na výjimečný večer.
Slovo dramaturga Martina Rudovského:,,Až do jeho První symfonie dosazovali vyznavači dokonalé hudby za tři velká B hudebních dějin jméno Bachovo, Beethovenovo a Berliozovo. Jenže jeho První symfonie přišla, a tak nezbývalo velkému dirigentovi Hansi von Bülow než prohlásit, že nyní věří v novou Svatou trojici hudby, totiž Bacha – otce, i Beethovena – syna, i Brahmse – Ducha svatého. Neboť Brahmsova První je vlastně Beethovenova nedokončená Desátá. Leonard Bernstein na První symfonii zase obdivoval její naprostou čistotu. Rovněž šéfdirigent FOK Pietari Inkinen, odchovanec německé klasiky, tímto programem přitakává. A to ruku v ruce s houslistou Ivanem Ženatým, který je s Brahmsovou hudbou též léta zasnouben.“
Vstupenky na

www.fok.cz
 
| 4.4.2018 16:04:03 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru