Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Hledání ztraceného času (NdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
Musica Florea: Koncert z díla F. I. Tůmy Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Musica FloreaOrchestr Musica Florea připravil na začátek srpna dva koncerty z letošního programu, který uvedla v premiéře v lednu. Dílo českého barokního skladatele Fr. Ignáce Tůmy představí na dvou místech, kam se pravidelně vrací v Teplicích a v Olomouci.
František Ignác Tůma (1704–1774), je dnes znám spíše jako tvůrce chrámových kompozic. Byl to však i vynikající varhaník, gambista, zpěvák a skladatel. Ve svých symfoniích a sonátách ukazuje brilantní použití techniky „concerta grossa". Concerto grosso je založené na střídání hry malé skupiny (dvou sólových houslí, violoncella nebo violy) s větší orchestrální skupinou. F. I. Tůmu bychom mohli označit za průkopníka této techniky v Čechách.

Tůmu řadíme mezi velmi oblíbené autory, o čemž svědčí i fakt, že jeho dílo se hojně šířilo v opisech již za jeho života. Tyto dobové opisy se zachovaly nejenom u nás, ale i v dalších velkých evropských městech jako například Berlín, Drážďany, Řím či Vídeň. Jeho dílo se objevuje i za oceánem, konkrétně ve Washingtonu.
Do programu svého koncertu Musica Florea zařazuje kromě dosud badatelsky nezpracovaných děl F. I. Tůmy i nedávno znovuobjevené skladatele působící zejména v Praze, na Moravě a ve Vídni V. M. Gureckého nebo G. Chr. Wagenseila.
Termíny koncertů: 6. 8. v 19:00 hodin, Teplice, Kostel sv. Jana křtitele (Zámecké náměstí 9) a 7. 8. 2018 v 19:00 hodin, Olomouc, Umělecké centrum UP (Univerzitní 3).
 
| 23.7.2018 14:07:41 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru