Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
FOK zahraje s Andrejem Borejkem romantické příběhy Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Andrej BorejkoSymfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede 3. a 4. října 2018 v Obecním domě koncert pod taktovkou Andreje Borejka, dirigentské hvězdy pocházející z Petrohradu. Publikum se může těšit na melodram Vodník Zdeňka Fibicha v podání Ondřeje Brouska a další příběhy bájných postav, jimiž je program večera doslova nabitý. Kromě toho přijede arménský klavírista Vardan Mamikonian a zahraje Lisztův Druhý klavírní koncert. Před koncertem 3. 10. se uskuteční setkání s umělci v salonku „Cukrárna“ Obecního domu od 18.15 hodin.

Andrej Borejko, který působil jako šéfdirigent v Jeně, v Hamburku, Berlíně, Bernu, Düsseldorfu, Bruselu či na Floridě, se vrací za Pražskými symfoniky po necelých dvou letech, a to opět s kouzelným repertoárem. Kromě melodramu Vodník zazní ještě symfonická báseň Prokletý lovec Césara Francka a suita z Ravelova baletu věnovaná antické dvojici Dafnis a Chloé. Lisztův klavírní koncert v sobě také skrývá mimohudební program. Vardan Mamikonian vyhrál prestižní klavírní soutěž World Music Masters Competition v Monte Carlu, které se mohou zúčastnit výhradně vítězové mezinárodních soutěží.
Autorem myšlenky melodramu byl Jean-Jacques Rousseau. Na jeho koncepci navázal v 18. století český skladatel Jiří Antonín Benda a v 19. století ji rozvinul do koncertní a scénické podoby Zdeněk Fibich. Při premiéře melodramu Vodník v roce 1883 byla recitátorkou žena, tentokrát Vodníkovi propůjčí zlověstný hlas herec a hudebník Ondřej Brousek. Dramatický příběh vystavěl Fibich ve čtyřech obrazech, v nichž využívá zvukomalbu. V hudbě lze rozpoznat motiv dívčina pádu do vody, Vodníkova hrozivého bušení na dveře a další důležité momenty tragédie.
Slovo dramaturga Martina Rudovského:,,Výtečný dirigent Andrej Borejko miluje bájná vyprávění a legendy. Stejně blízko má i k FOK. S orchestrem už provedl Zemlinského Malou mořskou vílu, Ljadovovu Kikimoru nebo suitu z Čajkovského Šípkové Růženky. Je znát, že Borejko spolu s posluchači rád spočívá v náručí romantismu. Rovněž i Vardan Mamikonian, který je sám bájným hrdinou. V 5. století svatě bojoval za křesťanství ve své zemi, aby jeho jmenovec, legendární arménský klavírista, zase bojoval za pravdu hudební. Také herec a hudebník Ondřej Brousek pochází ze slavného rodu hledačů pravdy.“

Termíny + vstupenky na www.fok.cz/.
 
| 1.10.2018 12:10:43 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru