Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Ztracený svět Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
FOK zahraje s mistrem hoboje Albrechtem Mayerem Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Tomáš BraunerSymfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera (*) zahraje 30. a 31. ledna 2019 od 19:30 hod v pražském Obecním domě Beethovenovu Pastorální symfonii a přivítá světovou špičku mezi hobojisty – Albrechta Mayera. Jeho hoboj se během večera rozezní hned dvakrát, a to v překrásném Hobojovém koncertu Ralpha Vaughana Williamse a také ve skladbě Náhrobek Couperinův Maurice Ravela. Dílo bylo upraveno Joachimem Schmeisserem právě pro Albrechta Mayera a smyčcový orchestr, v této verzi v Čechách zazní poprvé.

O hoboji se říká, že je svým tónem nejblíže zvuku lidskému hlasu. Možná proto je Albrecht Mayer, který strávil dětství jako chrámový zpěvák v bamberské katedrále, špičkou mezi hobojisty – první hráč Berlínské filharmonie a uznávaný sólista i vyhledávaný komorní hráč, kterého provází jeden úspěch za druhým. Nedávno například získal titul Instrumentalista roku 2018 za své nové album Tesori D’Italia v německé soutěži Opus Klassik.
Koncert pro hoboj komponoval Vaughan Williams v letech 1943–44 pro hobojistu Léona Goossense (1897–1988). Skladatel je mistrem působivé instrumentace a rozhlehlých, zpěvných melodických oblouků. „Tato skladba má takový lyrický, pastorální nádech a skvěle se doplňuje právě s Beethovenovou Pastorální symfonií, kterou budeme hrát ve druhé polovině večera,“ uvedl šéfdirigent FOK Pietari Inkinen. „Ani spojení s Ravelem není náhodné, neboť Williams u něj chvíli studoval a čerpal od něj inspiraci,“ dodal.
Až do začátku tohoto koncertu je možno zakoupit speciální abonmá, které zahrnuje čtyři koncerty se skvělými sólisty, kromě Albrechta Mayera představí houslového virtuosa Vadima Repina, trumpetistu Arturo Sandovala a José Curu v jeho pěveckém gala programu.
Slovo dramaturga Martina Rudovského: ,,Nemělo by se plýtvat tituly, ale Albrecht Mayer je král hoboje. Vždyť se stal prvním hobojistou Berlínských filharmoniků v roce 1992 a třímá žezlo z grenadilly dodnes. Tento večer s FOK nemůže nést jiný přídomek než Pastorální. Omámeni pastýřskou hrou budeme totiž putovat pastvinami francouzskými, anglickými a německými a vdechovat z roztodivných květů, které může vykouzlit jen hoboj. Pozvání Albrechta Mayera k orchestru pak navazuje na pravidelnou spolupráci s Berlínskými filharmoniky, kterou inicioval Pietari Inkinen. V rámci ní už sezóny FOK obohatili houslista Daishin Kashimoto, kontrabasista Janne Saksala či flétnista Matthieu Gauci-Ancelin.

(*)
Z důvodu onemocnění Pietari Inkinena bude koncerty FOK 30. a 31. 1. 2019 v Obecním domě dirigovat Tomáš Brauner. Program koncertu zůstává beze změny.

Vstupenky zakoupíte na www.fok.cz.
 
| 28.1.2019 18:01:16 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru