Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Žebrácká opera (MdP) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
S Pražskými symfoniky zazpívá Renée Flemig Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Renée Fleming  (Foto: Andrew Eccles)Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pozval do Prahy hvězdnou americkou sopranistku Renée Fleming. Na koncertě 9. července zazní pod taktovkou izraelského dirigenta Elli Jaffeho operní árie, ale také písně z operety či muzikálu. Společně s Elli Jaffem a Renée Fleming na pódiu Smetanovy síně Obecního domu Pražští symfonikové zahájí oslavy 30. výročí sametové revoluce, které budou pokračovat koncerty v následujících měsících a vyvrcholí v listopadu multižánrovým večerem s kapelou minus123minut.

Držitelka čtyř cen Grammy, americké Prezidentské medaile umění a mnoha dalších ocenění Renée Fleming má silný vztah k české kultuře. Ve světě je známá jako propagátorka Antonína Dvořáka a je takřka bytostně spojena s rolí Rusalky. Do České republiky byla pozvána již při příležitosti oslav 20. výročí sametové revoluce v roce 2009. Oslav se účastnil i Václav Havel, se kterým se sopranistka setkala osobně. Kulaté výročí sametové revoluce přímo vybízí k zopakování zdařilé oslavy, u které nesmí chybět Renée Fleming s Rusalčinou árií Měsíčku na nebi hlubokém. Již jako devatenáctiletá s touto árií zvítězila v pěvecké soutěži a tuto árii si zamilovala. Zazní ale například také píseň You’ll never walk alone z muzikálu Carousel, kterou Renée Fleming zpívala mimo jiné při inauguraci prezidenta Barracka Obamy.
Renée Fleming v roce 2017 oznámila ukončení své kariéry operní pěvkyně a rozloučila se s publikem Metropolitní opery v New Yorku a od té doby se více věnuje recitálovým koncertům. Kromě toho přednáší o přínosech hudby pro vývoj lidského mozku, podporuje několik neziskových organizací, působí jako umělecká poradkyně v John F. Kennedy Center for the Performing Arts, dále je konzultantkou a členkou představenstva v Lyric Opera of Chicago a uměleckou ředitelkou programu pro mladé pěvce s názvem SongStudio při Carnegie Hall.
Slovo dramaturga Martina Rudovského:,,V roce 2003 se orchestr FOK setkal s Renée Fleming poprvé; listopadové koncerty tehdy dirigoval Christian Benda. První z nich – 11. listopadu – pak americká sopranistka, jejíž prarodiče pocházeli z Prahy, věnovala prezidentu Václavu Havlovi. Ten také dorazil a po koncertě spolu do rána rozmlouvali o české národní identitě, o budoucnosti, o náboženství… Renée Fleming se vrací k FOK 9. července 2019, aby zavzpomínala na Václava Havla a na 30. výročí sametové revoluce. Na koncertě zazní nejen árie z operet a oper, včetně árie o měsíčku, ale i muzikálové písně, jako například You’ll never walk alone. Dirigovat bude jeden z významných žáků Leonarda Bernsteina a stálý spolupracovník Pražských symfoniků – Elli Jaffe.“
Vstupenky zakoupíte na www.fok.cz.
 
| 1.7.2019 17:06:24 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru