Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Ráj (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
FOK zahraje Mahlerovu Třetí symfonii Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Pietari InkinenSymfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede 2. a 3. října 2019 ve Smetanově síni Obecního domu Mahlerovu Třetí symfonii. Dirigovat bude šéfdirigent Pražských symfoniků Pietari Inkinen a pěveckého sóla se ujme Ester Pavlů. Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem, Pueri gaudentes se Zdenou Součkovou a Dětský pěvecký sbor Radost Praha s Janem Pirnerem se postarají o neobyčejný andělský hlas a nebeské zvony v páté větě.

„Z Mahlerových symfonií diriguji nejraději právě Třetí,“ uvedl Pietari Inkinen, „je nejrozsáhlejší, nejmonumentálnější, se sbory a sólistkou, a přitom ta hudba úžasně plyne. Zvlášť mám rád poslední větu, ve které se snoubí krása se zármutkem a vyústí v nepřekonatelný závěr. Je to podle mě jedna z nejkrásnějších posledních vět standardního symfonického repertoáru,“ dodal. Mahler napsal Třetí symfonii mezi lety 1893 a 1896. První věta s podtitulem „Pan se probouzí“ nebo také „Přichází léto“, která je podstatně delší než ostatní, tvoří ucelenou první část díla. Následujících pět vět popisuje, jak k autorovi promlouvá příroda – květiny na louce a zvířata v lese, člověk, andělé a láska.
Ester Pavlů se narodila do bigbítové hudební rodiny. Avšak oproti očekávání rodičů se z ní nestala rockerka, její hudební střelka ji nasměrovala k opeře. Absolvovala pražskou Akademii múzických umění. V roce 2017 ji na svých mistrovských kurzech, pořádaných Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, „objevil“ José Cura; následovalo pozvání ke spoluúčinkování na jeho pražském galakoncertu a účinkování v opeře, kterou režíroval. Z operních rolí má Ester Pavlů na repertoáru např. roli Olgy z Čajkovského Evžena Oněgina, Cizí Kněžny z Dvořákovy Rusalky, Dony Elvíry z Mozartova Dona Giovanniho, Meg Page z Verdiho Falstaffa a další.
Slovo dramaturga Martina Rudovského: ,, Mahlerova Třetí. Nejdelší symfonie standardního repertoáru. Kolos o šesti větách, osmi lesních rozích, dvou sborech a jedné sólistce trvá skoro dvě hodiny. Po dvou letech se k tomuto dílu vracíme, neboť skrývá „hluboký svět“ a „věčnost, věčnost nejhlubší“, jak zpívá altistka v Zarathuštrově Půlnoční básni uprostřed díla. Tentokrát se všeobjímající Panovy symfonie ujme šéfdirigent Pietari Inkinen. Po jeho boku bude stát mladá pěvkyně Ester Pavlů, jejíž talent pro FOK objevil José Cura. Varhanní empora pak bude plná žen a dětí, neboť vesmír je třeba slavit za hlaholu zvonů a přispění andělských kůrů.“

Termíny + vstupenky na www.fok.cz.
 
| 26.9.2019 09:09:19 Redakce |             | Foto: Petr Dyrc |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru