Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Koncerty
 
Zemlinského kvarteto a Václav Vonášek streamem Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Zemlinského kvartetoZemlinského kvarteto, přední české smyčcové těleso, odehraje ve středu 14. října v 19:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze další večer třetího ročníku své vlastní koncertní série s názvem 4plus. Koncert se tentokrát díky vládním opatřením samozřejmě odehraje zcela bez diváků, ti ale o zážitek nepřijdou, kvarteto bude celý večer živě streamovat. Coby hosta přivítají hudebníci na tomto koncertě Václava Vonáška, fagotistu, který kromě mnoha jiných úspěchů v nedávné době dosáhl na fantastickou metu – stal se stálým členem Berlínské filharmonie.

Koncert bude možno zhlédnout v přímém přenosu na YouTube pod tímto odkazem zde, kde zůstane i po skončení večera. Série 4plus vždy obsahuje témata, která se vážou k určitým výročím, hostům, jejichž výkony chtějí hudebníci pražským divákům zprostředkovat nebo která myšlenkově spojují programy všech koncertů každého ročníku. „V roce 2020 především slavíme 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Dále jsme zvolili téma Dechy a smyčce, neboť jsme velmi chtěli pozvat některé naše přátele – vynikající hudebníky, a každý koncert jsme pak doplnili malou méně hranou českou skladbou,“ vysvětluje Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, jenž celou sérii organizuje. „Samozřejmě všechna témata volíme i podle toho, jaké skladby bychom mohli nebo chtěli našemu publiku představit. Pro říjnový večer jsme nejprve vybrali vhodný Beethovenův kvartet. Protentokrát to bude živý a posluchačsky velmi vděčný třetí Razumovský kvartet C dur op. 59 č. 3. Nastudovali jsme jej poměrně nedávno, ovšem ihned nás zaujal svou pozitivní energií a celkovým optimistickým laděním. Proto jsme jej do programu naší série 4plus chtěli rozhodně zařadit.“

Coby představitele dechových nástrojů pozvalo Zemlinského kvarteto na tento koncert člena Berlínské filharmonie, fagotistu Václava Vonáška. „Václava známe již z dob studií a jsme si velmi dobře vědomi jeho mistrovství. Bylo nám velkým potěšením, že naši nabídku okamžitě přijal,“ říká Holman. „Výběr skladby, kterou bychom v rámci večera společně zahráli, jsme nechali na něm. Chtěli jsme, aby prezentoval něco, v čem se cítí dobře a co by chtěl s naším kvartetem přednést domácímu publiku. Václav navrhl Mozartův flétnový kvartet D dur v úpravě pro fagot, kterou zná a má ji rád, a na této volbě jsme se velmi rychle shodli.“
E. F. Burian byl umělec, který je veřejnosti více znám jako herec a dramatik. V jeho osobnosti se však skrývaly mnohé další profese, například divadelní a filmový režisér, zpěvák, básník, spisovatel, ale také celkem významný hudební skladatel, který skládal opery, balety, komorní hudbu, a také hudbu k mnoha filmům. Čtvrtý smyčcový kvartet, který mají Zemlinští na repertoáru již delší dobu, je pravděpodobně nejméně hranou skladbou ze všech, jež v letošní sérii zazní. „E. F. Burian byl skutečně komplexní osobností české kultury první poloviny 20. století. Jeho skladatelská činnost patří k těm méně známým, ale posluchači zjistí, že čtvrtý kvartet je v mnohém osvěžující a překvapivý, dokáže přinést mnohá zajímavá témata a naladit se do nejrůznějších hudebních barev,“ uzavírá Holman.

Dříve zakoupené vstupné na koncert 14. října se bude vracet a tato záležitost proběhne v gesci Městské knihovny, která je na tyto situace standardním způsobem připravena - jakým způsobem jste si zakoupili vstupenky, takovým způsobem dostanete peníze zpět. Věříme, že další dva koncerty série, které jsou plánovány na 18. listopadu a 2. prosince, proběhnou již bez dalších obtíží, a že se zase budeme moci v Městské knihovně společně sejít!
 
| 11.10.2020 10:10:00 Redakce |             | Foto: Ilona Sochorová |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru