Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Poslední lod (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Rozhovory
 
Zuzana Rzounková: Vznik nových skladeb je většinou vyjádřením osobního pouta mezi skladatelem a interpretem Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Zuzana RzounkováV kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují proběhne
11. srpna 2018 koncert, v němž budou mít hlavní slovo lesní rohy. Koncert bude vyvrcholením týdenního doprovodného programu broumovského festivalu, Letních hornových kurzů, kde je jednou z lektorek naše špičková hornistka Zuzana Rzounková. Zeptali jsme se…

 • Lesní roh není příliš typickým nástrojem pro ženu. Jak jste se k němu dostala Vy?
  To je ale velký omyl, že lesní roh není typickým nástrojem pro ženu. Dovolím si odhadnout, že momentálně je celkově 70% hráček na lesní roh. Lesnímu rohu se věnuji pedagogicky na Janáčkově akademii múzických umění přes deset let a po celou tuto dobu převyšuje počet studentek daleko počet studentů. Mě osobně odmala lákaly spíše žesťové nástroje a po začátcích hry na zobcovou flétnu jsem dostala příležitost zkusit si lesní roh.
 • V rámci festivalu Za poklady Broumovska jsou pořádány Letní hornové kurzy, kterých se účastní hornisté z celého světa. Je to pro mě zajímavá zpráva – jak se dozvídají o akci pořádané kdesi na severovýchodě Čech?
  Letošní kurzy pořádáme čtvrtým rokem jako doprovodný program festivalu Za poklady Broumovska. Zázemí kurzů v broumovském klášteře je něco výjimečného. Kurzisti zde během celého týdne bydlí, stravují se, navštěvují individuální i komorní lekce, vše na jednom místě. Je to opravdu fantastické. Naším cílem bylo vytvořit z nepříliš známého místa celoevropsky uznávané kulturní centrum. Předností kurzů je mezinárodní složení lektorů, světově uznávaných sólistů a pedagogů a k propagaci kurzů samozřejmě slouží místní genius loci.
 • Jaké je složení kurzů?
  Věkové rozmezí se pohybuje od 7 do 55 let, od začínajících hráčů po profesionální hornisty. Letošní ročník považujeme za rekordní, nejen co se týče počtu přihlášených posluchačů, jichž máme nyní přes padesát, ale i z hlediska národností. Na kurzy přijedou účastníci z Japonska, Maďarska, Polska, Ruska, Slovinska, Slovenska a České republiky.
 • V rámci koncertu vystoupí rovněž mezinárodně složený tým hudebníků. Jak jste komponovali program?
  Na koncertě v Polici nad Metují, který symbolicky kurzy uzavře a je zároveň součástí festivalu Za poklady Broumovska vystoupí 11. srpna 2018 renomovaný finský hornista Esa Tapani, profesor na Hochschule für Musik ve Frankfurtu nad Mohanem. Jeho koncertními partnery budu já a sólohornista České filharmonie Jan Vobořil. Program vznikal ve spolupráci s dramaturgií festivalu.
 • Existuje z vašeho pohledu dostatečná nabídka skladeb, kde se uplatní lesní rohy? Iniciujete vznik nových skladeb věnovaných tomuto nástroji?
  Repertoár pro lesní roh je velmi bohatý, od baroka až po soudobou hudbu. Vznik nových skladeb je většinou vyjádřením osobního pouta mezi skladatelem a interpretem. Před třemi lety jsem premiérovala například koncert Kerry Turnera, The Gothic, pro lesní roh a symfonický orchestr. Kerry Turner je sám vynikající hráč na lesní roh a skladatel a byl také jedním z lektorů Letních hornových kurzů v minulých letech.


 • Zuzana Rzounková (1977)
  Konzervatoř studovala nejprve doma v Košicích a následně v Brně, kde absolvovala studia na JAMU u profesora Petráše a později získala titul Ph.D. V Brně také získávala první profesní ostruhy, v roce 1995 se stala první hornistkou filharmonie. První hornu hrála i v České filharmonii, ale svůj orchestrální domov našla ve FOK. Vedle toho hraje i v Moravské filharmonii Olomouc. Je pedagožkou JAMU v oboru lesního rohu. V rámci broumovského festivalu zde odehrála evropskou premiéru koncertu Kerryho Turnera The Gothic. (viz ZDE.)
   
  | 6.8.2018 22:08:05 Jana Soprová |             | Foto: archiv |
   
   
   
  Časopis /
  aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
   
  V rubrice ... /
  Aktuální články
   
  Přáníčka.net 
   
  Z jiných oblastí ... /
  Divadlo
  Hudba
  Literatura/ Um?ní
   
  Scena.cz - 1.kulturní portál  
  /
  Jak    číst příspěvky
     se registrovat
     soutěžit
     hledat
   
   
   
  Mapa serveru