Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama MARTA Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
 
 
Rozhovory
 
Shizuka Ishikawa: Díky Myslivečkovi jsem prožila nezapomenutelné chvíle s bohatou inspirací Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Shizuka IshikawaSupraphon v nové reedici vydává komplet nahrávek houslových koncertů Josefa Myslivečka v podání japonské houslistky Shizuky Ishikawy s Dvořákovým komorním orchestrem. Japonská virtuoska jej pro Supraphon nahrála v letech 1983 až 1986 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina a jejím uměleckým partnerem nebyl nikdo menší než dirigent Libor Pešek.

Shizuka Ishikawa z Tokia přesídlila do Prahy díky profesorce Marii Hlouňové. V Praze studovala od roku 1970 jako stipendistka Československého rozhlasu. Později získala laureátské tituly na mezinárodních soutěžích Henryka Wieniawského v Poznani (1972), královny Alžběty v Bruselu (1976) a Fritze Kreislera ve Vídni (1979). V devatenácti letech hrála poprvé sólově s Českou filharmonií, v jednadvaceti poprvé na festivalu Pražské jaro. S Českou filharmonií se zúčastnila úspěšného turné po Japonsku. Jako sólistka Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a Japan Philharmonic Orchestra absolvovala vystoupení v řadě evropských hudebních center a na festivalech ve Varšavě, Budapešti a Helsinkách. Na konci 70. let začala s rozhlasovými a gramofonovými nahrávkami. Mnohé uskutečnila s Českou filharmonií a Brněnskou filharmonií, Dvořákovým komorním orchestrem, Pražským komorním orchestrem, Capellou Istropolitanou a Wuerttembergskou filharmonií. V jejím repertoáru zaujala význačné místo česká hudba. Od roku 1997 je členkou Kubelíkova tria, s kterým pravidelně vystupuje na světových pódiích.

Před novým vydáním kompletních nahrávek Houslových koncertů Josefa Myslivečka jsme se Shizuky Ishikawy zeptali:

 • Jak vzpomínáte na vznik nahrávek z díla Josefa Myslivečka?
  Stále cítím obrovskou radost, že skrze nahrávky jsem mohla poznat a dopodrobna nastudovat houslové koncerty Josefa Myslivečka. Rozhodně to není běžný houslový repertoár, škoda že nejsou vydané noty pro širší veřejnost a na koncertních pódiích se skoro nehrají. Také často vzpomínám na skvělou spolupráci s panem Františkem Xaverem Thuri, který během několika málo týdnů dokázal napsat virtuózní kadence do všech koncertů. Ve stylu hudby Josefa Myslivečka nacházím českou opravdovost a italskou náladu s virtuózními prvky.
 • Jak vzpomínáte na spolupráci s dirigentem Liborem Peškem?
  Velkým zážitkem byla pro mě právě spolupráce s panem dirigentem Liborem Peškem. Bylo dobré, že před nahráváním jsem pod jeho taktovkou odehrála několik koncertů a vždycky to bylo tak příjemně vzrušující. Dá se říct, že díky Myslivečkovi jsem prožila nezapomenutelné chvíle s bohatou inspirací. A myslím, že i po letech je to v těch nahrávkách Supraphonu zřetelné a asi i proto se znovu vydávají.
 • Co jste si v Čechách nejvíce oblíbila?
  Krásnou přírodu a samozřejmě českou hudbu napříč staletími.

  www.supraphonline.cz
 •  
  | 1.8.2022 10:08:26 Redakce |             | Foto: Supraphon |
   
   
   
  Časopis /
  aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
   
  V rubrice ... /
  Starší články
   
  Divadlo žije! 
   
  Z jiných oblastí ... /
  Divadlo
  Hudba
  Literatura/Umění
   
  Scena.cz - 1.kulturní portál  
  /
  Jak    číst příspěvky
     se registrovat
     soutěžit
     hledat
   
   
   
  Mapa serveru