Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Ze zlaté kapličky
 
Nový management Opery Národního divadla Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Per Boye HansenRenomovaný norský manažer Per Boye Hansen se 1. 8. 2019 oficiálně ujal funkce uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery. Post hudebního ředitele Státní opery bude od srpna vykonávat emeritní hudební ředitel Norské národní opery Karl-Heinz Steffens. Hudebním ředitelem Opery ND zůstává dirigent Jaroslav Kyzlink. Správní ředitelkou Opery ND a SO je od června 2019
MgA. Bohdana Malik. Výběr vhodných kandidátů na prestižní pozici uměleckého ředitele Opery Národního divadla probíhal od listopadu 2017. Hansen byl vybrán na základě doporučení výkonného ředitele prestižní mezinárodní organizace Opera Europa a dalších významných osobností evropského divadla a po konzultaci s Garanční radou ND.

„Jsem rád, že jsem měl čas hledat s pomocí odborníků kompetentní a výraznou osobnost do nového vedení Opery. Vážím si toho, že jsem při tom mohl spolupracovat i řadou zahraničních odborníků z prestižních divadelních scén. Naše postavení v evropském kontextu postupně sílí. Operní Praha má velký potenciál do budoucna i díky talentovaným umělcům,“ uvedl ředitel Národního divadla
prof. MgA. Jan Burian.

Divadelní režisér a uznávaný hudební manažer Hansen založil v roce 1990 uměleckou agenturu Oslo Arts Management. Od roku 1999 působil jako castingový ředitel berlínského operního domu Komische Oper Berlin. V roce 2003 byl jmenován do funkce ředitele berlínské opery. Měl na starosti angažmá hostujících pěvců, dirigentů a také spolupracoval s mnoha režiséry. Od dubna 2012 do července 2017 byl uměleckým ředitelem Norské národní opery, která pod jeho vedením získala v roce 2015 Mezinárodní operní cenu v kategorii Nejpřístupnější scéna.

„Praha má dobré předpoklady stát se významným městem opery a zařadit se tak vedle Vídně, Paříže, Berlína a Londýna. České operní dědictví je jedním z nejvýznamnějších přínosů pro svět opery. Naše dva soubory, tři hlavní scény a Nová scéna pro experimentální a současná díla, nabízejí vskutku unikátní rozmanitost,“ řekl Per Boye Hansen.

Per Boye Hansen se v Praze plánuje zaměřit na dramaturgii, chce uvádět i doposud opomíjené autory a netají se obdivem k české hudbě. Jeho cílem je navázat na tradici, kterou Národní divadlo, a především opera, v českém prostředí má. Zamýšlí také rozšiřovat operní soubor, českým sólistům chce dávat příležitost k novým rolím. Sám působil dlouhá léta jako úspěšný castingový manažer v Berlíně. Jeho snahou bude především posílit kontakt se zahraničím, navázat mezinárodní dialog a vytvářet a prezentovat operu nejvyšší kvality. Rád by nadchl lidi pro Prahu a prestiž souboru představoval v zahraničí. Jakožto vášnivý fanoušek fotbalu přirovnává tento krok k posunutí pražské Opery do Ligy mistrů. Dalším velkým úkolem, který čeká Hansena v průběhu prvního roku jeho působení, bude znovuotevření Státní opery po generální rekonstrukci. Operní dům se otevře velkolepým galavečerem v neděli 5. ledna 2020, jenž budou diváci moci sledovat v přímém přenosu několika televizí.

www.narodni-divadlo.cz
 
| 5.8.2019 11:08:32 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru