Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Ze zlaté kapličky
 
Baletní představení Sólo pro nás dva Petra Zusky Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Sólo pro nás dva  (L. Labiodová a P. Strnad)Letošní sezona souboru Baletu Národního divadla vyvrcholí 15. června 2017 na jevišti Nové scény světovou premiérou autorského představení Petra Zusky Sólo pro nás dva. Uznávaný a oceňovaný choreograf, režisér a tanečník Petr Zuska uzavírá touto inscenací poslední sezonou v čele Baletu Národního divadla a pomyslně předává žezlo svému nástupci, Filipu Barankiewiczovi.

Název Sólo pro nás dva odkazuje k někdejšímu Zuskově úspěšnému baletu Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři, který nyní, po deseti letech uvádění, opouští jeviště Národního divadla. I tentokrát se Petr Zuska nechal inspirovat hudebně-písňovou tvorbou – podněty našel v ostravském regionu, volba padla na Jarka Nohavicu a Beatu Bocek.
Sólo pro nás dva lze v jistém úhlu pohledu chápat jako dialog dvou písničkářů, které pojí shodný region Těšínska, jazyk (čeština, polština) i hudební žánr. Samozřejmě, že Bocek není stejná jako Nohavica – jejich rozdílnost (a to nejen ta daná pohlavím) dává představení kontrast, napětí, kýženou harmonii a právě žensko-mužský prvek. Vždyť i toto je podtext Sóla pro nás dva – jednota vzniká díky spojení dvou, k jingu patří jang a k ženě muž. A každý z nás je složen ze dvou polarit, máme v sobě ženskou i mužskou stránku, hodného i zlého, démona i anděla.
Inspirace severomoravským krajem se promítá i do scénografického řešení inscenace. Petr Zuska ke spolupráci přizval prof. Jana Duška, se kterým ho pojí řada předchozích baletů (např. Chvění, Stabat mater, Romeo a Julie, Smrt a dívka či Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři). Sólo pro nás dva nabídne téměř dvě hodiny plné vynikající muziky a tancování, zazní 37 písniček Nohavici a Bocek, například Těšínská, Markéta, Litanie u konce století, Pole maku nebo Dusza moja.
Sólo pro nás dva – světová premiéra: 15. 6. 2017, 2. premiéra: 16. 6. 2017, reprízy: 18., 20. a 21, 27. 6. a 31. 8. 2017, Nová scéna Národního divadla.
Termíny + vstupenky na www.narodni-divadlo.cz.
 
| 12.6.2017 17:06:11 Redakce |             | Foto: Anna Rasmussen |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru