Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Ze zlaté kapličky
 
Sternenhoch na Nové scéně zazní v esperantu Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Sergej Kostov (Sternenhoch)Nejnovější operu současného českého hudebního skladatele
Ivana Achera mohou diváci poprvé zhlédnout v režii
Michala Dočekala v sobotu 7. 4. 2018 od 20: 00 hodin na Nové scéně Národního divadla v Praze.
Operní prvotina Ivana Achera byla vytvořena na motivy Klímova groteskního romaneta Utrpení knížete Sternenhocha. Zajímavostí je, že je nastudována v esperantu, v představení jsou použity české a anglické titulky. Dirigentem - Vypravěčem je umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň, v titulní roli se představí tenorista Sergej Kostkov, Helgou je Vanda Šípová, Otcem Helgy Luděk Vele, Kuhmist ztvární Tereza Marečková, která kromě zpěvu hraje i na housle a violu, roli milence Helgy – Trhana zpívá Jiří Hájek.

Ivan Acher je autorem hudby k více než stovce divadelních inscenací. Jeho hudba zahrnuje i hudbu k tanečním představením, filmům či dokumentům. Poprvé ve své kariéře se ujímá komponování celé opery, a to na vlastní libreto, které nechával průběžně překládat do esperanta: „Nenutí diváka odezírat ze rtů zpěvákovi a dešifrovat děj a situaci dle informace ve zpěvu,“ zdůvodňuje autor volbu tohoto speciálního jazyka. „Můžeme ušetřenou hemisféru použít na čtení titulků a v obraze se oddávat čisté hudebnosti bez zatížení lovit informaci. Jazyk Ladislava Klímy si to zaslouží.“
Pro ztvárnění postavy opery Sternenhoch si Ivan Acher vybral obsazení, které splňuje jak jeho představy o fyziognomii či hereckém ztvárnění postav, tak i pěvecké nároky. V některých partech je potřeba užívat nestandardní pěvecké techniky nebo několik témbrů. Např. představitel Sternenhocha – Sergej Kostkov musí zvládnout přechody mezi klasickým tenorem až po kontratenor.
„Jsem moc rád, že mě Ivan ke spolupráci přizval. Složili jsme špičkový tým,“ říká Michal Dočekal, režisér inscenace a bývalý ředitel Činohry Národního divadla. S Ivanem Acherem spolupracoval již na několika projektech. Choreografickou stránku vytvořila Lenka Vagnerová, scénu Marek Cpin, kostýmy Eva Jiříkovská.
Další operní premiérou Národního divadla bude 10. a 11. 5. 2018 koncertní provedení opery W. A. Mozarta La clemenza di Tito ve Stavovském divadle pod taktovkou Marka Minkowského.

www.narodni-divadlo.cz
 
| 4.4.2018 17:04:06 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru