Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Ze zlaté kapličky
 
Časosběrný dokument Billy Budd Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Štefan MargitaBackstage: Billy Budd
Časosběrný dokument o vzniku inscenace opery Benjamina Brittena Billy Budd, kterou Národní divadlo uvádí v české premiéře. Operu o nevinnosti i potlačované sexualitě, která vznikla podle románu Hermana Melvilla, nastudoval britský dirigent Christopher Ward a režisér Daniel Špinar. Režie R. Šáchová.
Billy Budd obsahující pouze mužské charaktery patří k vrcholným hudebně-dramatickým dílům 20. století. Vypráví příběh, který se odehrál na britské válečné lodi během napoleonských válek.

Chlapec Billy se v něm stane předmětem nenávisti sadistického manipulátora, zbrojmistra Claggarta, jenž Billyho falešně obviní z podněcování ke vzpouře. Chlapec svého trýznitele neúmyslně zabije a je odsouzen k smrti. Kapitán Vere stojí před rozhodnutím, zda udělit milost nevinnému nebo dodržet válečný zákon.
Britský dirigent Christopher Ward považuje operu Billy Budd za "velkolepé mistrovské dílo, vyzařující obrovskou energii a sílu". Christopher Bolduc v titulní roli Billyho Budda debutuje, zatímco Gidon Saks, který ztvárňuje postavu Claggarta, má s touto operou řadu zkušeností. V hlavní roli kapitána Verea si v opeře Billy Budd zahraje a zazpívá Štefan Margita. V našem dokumentu sledujeme inscenační tým v čele s Danielem Špinarem od prvních schůzek s pěveckými hvězdami a sborem ND v listopadu loňského roku až do lednové premiéry v roce 2018.
Vysílání: 16.4., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 19.4., ČT art
 
| 9.4.2018 10:04:31 Redakce |             | Foto: archiv divadla |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru