Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Ze zlaté kapličky
 
KYLIÁN - Mosty času Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Zkoušení KYLIÁN – Mosty časuPrvní premiéra nové sezony Baletu Národního divadla s názvem KYLIÁN – Mosty času je především poctou významnému českému choreografovi Jiřímu Kyliánovi a jeho rozsáhlé tvorbě, která inspirovala tvůrce po celém světě. Zároveň však oslaví českou státnost, svobodu a 100 let existence republiky. Slavnostní premiéra se uskuteční 11. 10. 2018 v Národním divadle.
,,Tanec nevyjadřuje jen radost, smutek nebo jiné citové rozpoložení, může být i modlitbou, rituálem, terapií nebo intelektuální strukturou,“Jiří Kylián.

Komponovaný večer KYLIÁN – Mosty času vznikl u příležitosti 100. výročí vyhlášení samostatné Československé republiky v roce 1918, které bylo bodem zvratu v českých dějinách a dodnes je symbolem svobody a demokracie. Právě svoboda tvorby je to, co mají všechny formy umění společné. Na počest této klíčové události vybral Jiří Kylián čtyři svá díla – Žalmová symfonie, Bella Figura, Petit Mort a Šest tanců.
Jiří Kylián je jedním z našich nejuznávanějších a nejrespektovanějších umělců, a to v celosvětovém měřítku. Jeho práce je nesmírně rozmanitá a kreativní, neustále hledá nové cesty a způsoby vyjádření. Kyliánovo široké umělecké dílo, které čítá více než sto kusů, překvapuje svou emoční hloubkou, vnitřním rozechvěním, silnou dramatickou linkou, ale i hravostí. Dominantními tématy pro něj vždy byly motivy lásky a smrti a vše mezi tím. Je velmi úzce spjat s Nizozemským tanečním divadlem (Nederlans Dans Theater). V roce 1975 se stal jeho uměleckým šéfem, na této pozici působil od roku 1999, až do roku 2009 však zůstal kmenovým choreografem souboru. Coby ředitel divadla uvedl na evropskou scénu mnohé dnes světově uznávané choreografy, jako je Mats Ek či Ohad Naharin. Mezi tanečníky, které inspiroval i k tvorbě, pak byli Nacho Duato, Paul Lightfoot, Patrick Marin, Mario Radačovský nebo Johan Inger. Kyliánova díla jsou inscenována napříč kontinenty.
Letos Jiří Kylián oslavil 70. narozeniny a stal se členem francouzské Akademie des beaux-arts, což je nejvyšší pocta, kterou lze ve světě umění získat. Doposud se členství v této prestižní akademii udělovalo v sedmi uměleckých disciplínách, 25. dubna 2018, kdy byl zvolen Jiří Kylián, se choreografie (a tanec) stala její novou kategorií. V současné době se Jiří Kylián věnuje mimo choreografii také tanečním filmům a fotografii.
Kyliánovo choreografické dílo je v Čechách známé právě díky Národnímu divadlu v Praze. V minulosti uvedlo ND choreografie Návrat do neznámé země, Polní mše, Dítě a kouzla, Petite Mort nebo Last Touch. Je nám ctí, že můžeme tímto komponovaným večerem Kylián – Mosty času českému divákovi znovu představit práci tohoto jedinečného choreografa.

Výjimečnost premiéry Kylián – Mosty času se promítá i do nabídky doprovodných programů, kterými bychom chtěli doplnit mozaiku výsledného obrazu tvorby Jiřího Kyliána v plné kráse a poučené hloubce. Diváci budou mít možnost navštívit multimediální výstavu nebo baletní dílnu určenou široké veřejnosti, kde prostřednictvím předních sólistů nahlédnou do Kyliánova rukopisu a dalších souvislostí.
Výstava Celebrating Kylián! bude přístupná v Provozní budově B na náměstí Václava Havla již od 10. října. Expozice byla připravena na počest 70. narozenin Jiřího Kyliána v loňském roce v nizozemském Haagu. Iniciovali ji Holland Dance Festival, Kylian Productions, divadlo Korzo, Nizozemské taneční divadlo (NDT) a Zuiderstrandtheater. Poprvé jsme výstavu na týden otevřeli v červnu tohoto roku, nyní bude opět šance zhlédnout unikátní archivní záběry – vidět Jiřího Kyliána při tvůrčí práci je opravdu zážitek! Výstavu doplní český koutek, ohlédnutí za Kyliánovým repertoárem na českých jevištích. Výstavu připravil Kyliánův nadační fond v Praze ve spolupráci s Národním divadlem a festivalem Tanec Praha. Expozice se koná za laskavé podpory a supervize Nizozemského tanečního divadla (NDT) a Kyliánovy nadace v Haagu. Výstava bude otevřena: 10. – 25. 10. denně od 12 do 19 hodin.

Baletní dílna JUST KYLIÁN představí tvůrčí období tohoto renesančního umělce. Již nyní se můžete přihlásit na termín 21. října, a to na emailové adrese balet@narodni-divadlo.cz nebo k.hanackova@narodni-divadlo.cz . Dílna se koná v prostorách Baletu ND, Anenské nám. 2, Praha 1 a je vhodná pro dospělé a děti od 12 let. Cena: 180 Kč.
Monografie RŮZNÉ BŘEHY se zabývá rozmanitou tvorbou Jiřího Kyliána, analyzuje ji, mapuje umělcovu dlouholetou spolupráci s Nizozemským tanečním divadlem a jeho vztah k rodišti. Důležitou součástí publikace jsou četné fotografie a několik podrobných soupisů. Kniha je v prodeji v pokladnách ND a v e-shopu.

www.narodni-divadlo.cz
 
| 1.10.2018 16:10:49 Redakce |             | Foto: Divíšek Martin |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru