Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Pretty Woman (MdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Ze zlaté kapličky
 
Nové nastudování opery Rigoletto nyní online Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Olga Jelínková (Rigoletto)Po celý březen budou na webových stránkách Národního divadla umístěna videa se záznamy obou obsazení nového nastudování opery Rigoletto – premiéra proběhla 30. ledna resp. 2. února 2021 ve Státní opeře. Nové zpracování známého díla italského skladatele Giuseppe Verdiho Rigoletto bylo první operní premiérou sezony 2020/21 a zároveň i prvním premiérovým titulem ve zrekonstruované budově Státní opery (po tříleté rekonstrukci byla znovuotevřena v lednu 2020). Režie díla se ujala česká rodačka Barbory Horáková Joly, která je držitelkou prestižního britského ocenění International Opera Award 2018 v kategorii Objev roku a která v současné době pracuje pro neprestižnější operní domy v Evropě. Hudební nastudování opery zaštítil mladý a nadějný italský dirigent Vincenzo Milletarì, žák Maestra Riccarda Mutiho a laureát řady mezinárodních dirigentských soutěží.

„Tato premiéra dává tušit, že minimálně soubor Státní opery se po změně vedení a po znovuotevření své budovy vydává světovou cestou… Je také jasné, že nový Rigoletto rozpoltí odbornou i laickou veřejnost, ale také že jde o hudebně velmi kvalitní inscenaci,“ napsala Veronika Paroulková ve své recenzi na operním portále KlasikaPlus. V titulní roli ve Státní opeře debutovali španělsko-americký barytonista Daniel Luis de Vicente a gruzínský sólista Nikoloz Lagvilava. Křehkou Gildu ztvárnily sopranistky Olga Jelínková a Marie Fajtová. V roli Vévody mantovského se představili čínský tenorista Long Long a jeho korejský kolega Kyungho Kim, v roli Maddaleny se vystřídaly mezzosopranistky Jana Sýkorová a Kateřina Jalovcová. Sparafucileho ztvárnili basisté Zdeněk Plech a Ivo Hrachovec. V inscenaci je doprovodil Sbor a Orchestr Státní opery.
Obě videa mají české titulky a najdete je po celý březen zdarma na webu Národního divadla na stránce představení Rigoletto ZDE.
 
| 4.3.2021 13:03:03 Redakce |             | Foto: Sergej Gherciu |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru