Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
 
 
Ze zlaté kapličky
 
Opera Národního divadla. Sezona 2019/2020 Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
SOPOpera Národního divadla. Sezona 2019/2020
O čtyřletém cyklu Musica non grata a dalších uměleckých projektech naší první scény v 137. sezóně hovoří její představitelé, význační pěvci a tvůrci. Režie B. Hončarivová (Premiéra). Divadelní sezóna 2019/2020 opery Národního divadla v Praze bude mít v historii české i světové kultury velmi zvláštní místo. Kromě pěti naplánovaných premiér čekalo operní soubor několik významných změn, výročí a oslav. Opera připomněla 30. výročí jedné z nejvýznamnějších událostí v našich novodobých dějinách – Sametovou revoluci, originálně oslavila i Mozartovy narozeniny, na post uměleckého ředitele nastoupil norský manažér Per Boye Hansen. Po tříleté rekonstrukci se v lednu 2020 otevřela budova Státní opery, v březnu byl vyhlášen nouzový stav a většina divadel v republice se zavřela. Ve zbylém údobí se konala řada slavnostních koncertů, divadelních představení (nová inscenace Turandot) a dalších akcí, které připomněly jedinečnou historii Nového německého divadla, zejména působení Alexandra Zemlinského.

Tento dirigent, skladatel a pedagog působil v Praze v letech 1911 až 1927 na pozici ředitele opery Nového německého divadla (dnes Státní opera). U příležitosti 150. výročí jeho narození, které připadá na 14. října 2021, se v rámci čtyřletého projektu Musica non grata uskuteční festival k poctě této významné osobnosti hudební historie. V tomto stánku Thálie dirigovali také Gustav Mahler, Richard Strauss, Erich Kleiber a George Szell. Vystupovali zde nejslavnější světové operní hvězdy: Enrico Caruso, Nellie Melba, Beniamino Gigli a další.
O komplikované situaci a dramaturgických záměrech naší první umělecké scény hovoří generální ředitel Národního divadla Petr Burian, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen, hudební ředitel Opery Národního divadla dirigent Jaroslav Kyzlink, operní dramaturg Ondřej Hučín, sopranistka Anda Louise Bogza, tenorista Michal Lehotský a další.
Vysílání: 07.12., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 10.12., ČT art
 
| 29.11.2021 16:11:14 Redakce |             | Foto: Česká televize |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru