Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Andělé v Americe (MDP) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
LSSH zvou na hudební pouť po Středomoří Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Véronique Gens (Foto: Sandrine Expilly)Letošní, 19. ročník Letních slavností staré hudby nese podtitul Mediterraneo a od 10. července do 8. srpna 2018 nabídne sedm fascinujících hudebních cest po krajích, kde olivovníky lemují mořské břehy a kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii. Zahraniční i naši špičkoví sólisté a soubory připomenou, že mýty a bájné příběhy ze Středomoří byly odedávna inspirací skladatelům a básníkům. Zvlášť silný byl tento vliv v období renesance či baroka, kdy také u středomořských břehů od Španělska přes Itálii až po Orient vznikala celá řada hudebních forem a stylů, které pak přejímali skladatelé napříč Evropou.

Program slavnostně otevře v úterý 10. července 2018 v Divadle na Vinohradech koncert s názvem Královny Středomoří. Pohnuté osudy krásných hrdinek starověkých bájí, ztvárněné v barokních operách J.-B. Lullyho, J.-Ph. Rameaua, J.-M. Leclaira a jubilanta F. Couperina (letos uplyne 350 let od jeho narození), vyzpívá svým uhrančivým sopránem přední francouzská pěvkyně
Véronique Gens, již doprovodí výtečný soubor Les Ambassadeurs v čele s flétnistou Alexisem Kossenkem.
Velkolepým závěrem hudebního putování pak bude 8. srpna v Rudolfinu večer s názvem Evropa galantní. Zazní koncertní provedení opery A. Campry L’Europe galante. Sedm špičkových zahraničních sólistů a spojené soubory Les Folies françoises a Collegium Marianum v něm posluchače provedou rozličnými podobami milostných dobrodružství a námluv od Španělska přes Itálii až po Turecko. „Myslím, že L´Europe galante bude pro zdejší publikum v Praze velkým objevem,” říká Benoît Dratwicki, ředitel prestižního Centra pro barokní hudbu ve Versailles, které letos spolu s Francouzským institutem pokračuje v intenzivní spolupráci s Letními slavnostmi staré hudby. „L’Europe galante je zajímavá tím, že v ní nevystupují zástupy bohů ani bohyň, ale příběhy jsou naopak založeny na osudech běžných (nebo takřka běžných) lidí, a vše se točí kolem exotiky. Exotika pro tehdejší publikum spočívala hlavně v kostýmech a výpravě, ale v Camprově případě také v hudbě. Tance v jednotlivých jednáních se od sebe navzájem velmi liší a dokonce styl árií je zcela jiný v závislosti na národnosti jednotlivých zemí, které během opery navštívíme, ať už je to Francie, Itálie, Španělsko nebo Turecko,” říká dále k unikátnímu projektu Dratwicki.

Festivalový program dále nabídne například příběhy antických mýtů ze středomořských ostrovů s německou sopranistkou Hannou Herfurtner a lautten compagney BERLIN, zazní duchovní hudba Středomoří v podání tuzemského Tiburtina Ensemble a Euskal Barrokensemble z Baskicka zase bude putovat ze Španělska až k branám Orientu. Polská {oh!} Orkiestra Historyczna nás bezpečně provede mořskou bouří a sopranistka Lore Binon se souborem známé hráčky na historické harfy Sarah Louisy Ridy představí rozmanitou hudební tradici neapolského baroka.
Více informací na www.letnislavnosti.cz.
 
| 30.4.2018 11:04:06 archiv |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru