Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama LM2019 Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
První letní koncerty festivalu Za poklady Broumovska Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Dirigent Jakub BokunV sobotu 29. června se poprvé rozezněla slavnostní znělka festivalu Za poklady Broumovska. V klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově přivítala sólisty a orchestr Národního divadla v Praze, spolu s místním pěveckým sborem Amicitia ZUŠ Broumov. Interpreti přivezli do zcela zaplněného kostela sv. Vojtěcha obnovenou premiéru školské hry benediktinského kněze Augustina Šenkýře Dies Numini et Principi, která vznikla ve 2. polovině 18. století na objednávku broumovského kláštera. Koncert, jehož formát zazněl od prosince ve druhé repríze, si do Broumova přišlo vyslechnout 319 posluchačů, kteří přispěli dobrovolným vstupným v celkové částce 21.558 korun.
„Od nastudování uplynul skoro půlrok, takže jsme měli možnost poslechnout si nahrávky z předchozích dvou provedení a korigovat některé nápady, abychom se co nejvíce přiblížili optimální interpretaci. A myslím, že tady v Broumově to vyšlo velmi blízko optimu. Měli jsme i možnost se na zkoušce aklimatizovat, zvyknout si na akustiku. Já konkrétně jsem tu byl již podruhé, takže jsem věděl, do jakého prostoru jdu a musím říct, že kromě těchto objektivních skutečností je tu opravdu cítit genius loci a nesmírně milé a řekněme hudbychtivé publikum, které jde vstřebávat poselství hudby, nikoliv z nějakého sociálně prestižního důvodu, a to je vždycky nesmírně cítit a inspiruje to k výkonu,“ uvedl dirigent Zdeněk Klauda.

V sobotu 6. července bude Festival Za poklady Broumovska pokračovat v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují, kde od 18 hodin vystoupí polští interpreti – členové smyčcového orchestru Inter>CAMERATA a komorního orchestru Radom a saxofonistka Magdalena Jakubska-Szymiec pod dirigentskou taktovkou Jakuba Bokuna. Koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví Polské republiky v Praze a bude ho nahrávat Český rozhlas, stanice Vltava.
„Pan dirigent Jakub Bokun působí také jako klarinetista a právě jeho vystoupení v Praze, na půdě Polského velvyslanectví, nás inspirovalo k debatě o pozvání jeho souboru a k počátku spolupráce. Program jsme dlouho ladili tak, aby výsledná podoba obsahovala česko-polský repertoár, a kromě osvědčených skladeb zazní i současná polská tvorba, dvě skladby Łukasze Wośe zazní dokonce v české premiéře,“ popisuje detailněji program výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.
Posluchače čeká tento program: Łukasz Woś: Poem pro saxofon a smyčce, Paweł Łukaszewski: Sinfonietta, Łukasz Wos: Balada a Rondo, Samuel Barber: Adagio pro smyčce, Josef Suk: Serenáda pro smyčce op. 6.
Nad 14. ročníkem festivalu převzali záštitu: Ministerstvo kultury ČR, kardinál Dominik Duka OP a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj. Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Kasper KOVO, Z-Trade a Wikov. Partnery festivalu jsou Královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Podnikatelský klub Broumovska, Region Broumovsko, Rakouské kulturní fórum, Petrof, Penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 14. ročníku festivalu jsou Harmonie, Opera+, Klasikaplus.cz, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, PROPAMÁTKY, Týdeník Rozhlas, Scena.cz a Naše Broumovsko. Aktuální informace naleznou zájemci na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu.
 
| 1.7.2019 12:07:34 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru