Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Lucerna (NdB) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
Ostravské dny se nebojí experimentu Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Harley Davidson – Zürich  (Zdroj: Steffi Weismann)Ostrava se opět stane epicentrem soudobé hudební kreativity. Bienále nové a experimentální hudby Ostravské dny už po desáté láká k objevování soudobých autorů i děl, která otevírají nové hudební krajiny a přinášejí nevšední zážitky. Mezi 22. a 31. srpnem 2019 rozezní festival unikátní postindustriální prostory moravskoslezské metropole, koncertní sály či katedrálu.
Ostravské dny si rozhodně nepotrpí na konvence a nebojí se vykročit i do oblastí, kam se mnoho festivalů artificiální hudby nepouští. Mezi nejzajímavější a nejpřitažlivější položky programu letošního festivalu bude jistě patřit unikátní projekt Dlouhá noc: 18 hodin - 1080 minut, tedy noční maraton ikonických skladeb převážně 2. poloviny 20. století. Ten navíc otevře v prostoru před Divadlem Jiřího Myrona, kde opulentní párty s novou hudbou proběhne, skladba Dietera Schnebela Harley-Davidson s devíti jezdci na slavných amerických motocyklech. Celonoční program bude zahrnovat i to, co bychom mohli nazvat chill out zónou či možnost předpoledního brunche s autory a interprety.

Na festivalu dále v závěru léta zazní ikonická díla uplynulých desetiletí i české a světové premiéry nových kompozic. V Ostravě tak bude možné poprvé uslyšet skladbu pro jemenský šofar z rohu antilopy kudu a elektroniku ve vlastní interpretaci jejího autora Alvina Currana. Jistě zaujme i opera Mortona Feldmana Neither z roku 1977, jejímž libretem o několika slovech jsou poznámky na okraji pohlednice, kterou autorovi poslal velký nepřítel opery, legendární dramatik a autor Čekání na Godota Samuel Beckett. Ostravské dny oživí škálou zajímavých zvuků i jednodenní Minimaraton elektronické hudby. V programu zazní také díla předních českých soudobých skladatelů, jako jsou Miroslav Srnka, Petr Bakla nebo Michal Rataj i skladby Elliota Sharpa, Christiana Wolffa, Terry Rileyho, Bernharda Langa či Chayi Czernowin. „Myslím, že dokážeme posluchačům, že nová a experimentální hudba je plná dobrodružství, nečekaných překvapení i silných emocí včetně humoru - stačí mít jen otevřené uši a mysl,” zve na Ostravské dny zakladatel festivalu Petr Kotík, klíčová osobnost světové scény nové hudby.
Interprety pestrého festivalového programu budou tradičně orchestry, ansámbly a sólisté z Evropy i zámoří. Mladí hráči z celé Evropy se opět sjedou, aby se sdružili v unikátním rezidenčním orchestru ONO / Ostrava New Orchestra, v několika večerech vystoupí mezinárodní seskupení špičkových hráčů Ostravské bandy, festivalovou premiéru absolvuje Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Po delší době se na Ostravské dny vrací renomovaný kanadský Quatuor Bozzini, poprvé vystoupí hvězdná německá sopranistka Claudia Barainsky nebo Studio Dan z Vídně, na pódiích se objeví americký S.E.M. Ensemble či holandský DoelenKwartet.
Součástí festivalu je také vzdělávací Institut, který je mezinárodním pracovním prostředím pro skladatele a interprety pod vedením hudebních osobností z celého světa.
Kompletní program a další informace jsou k dispozici na www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/.
 
| 5.8.2019 15:08:05 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Divadlo žije! 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru