Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Žebrácká opera (MdP) Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
Lípa Musica představí nejen známé duo Kchun Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
KchunNa svátek sv. Václava v sobotu 28. září 2019 bude festival Lípa Musica pokračovat opět v České Lípě. V kostele Mistra Jana Husa představí na doporučení uměleckého garanta Josefa Špačka ukrajinského hráče na knoflíkový akordeon (baján) Alexandra Hrusteviche. Ten je jedním z nejlepších hráčů na světě a je zván ke koncertování v Polsku, Rakousku, Německu, Itálii, Španělsku, Rusku, Srbsku, Brazílii či USA. Nedávno v Kyjevě před vyprodanou arénou pro 3000 posluchačů hrál společně s legendárním zpěvákem a skladatelem Bobbym McFerrinem, držitelem několika cen Grammy. Vystoupil také s Petrohradskou komorní filharmonií, kterou řídil Jurij Gilbo, s NDR Bigbandem, s Westfálskou novou filharmonií a mnoha dalšími špičkovými umělci. Hrustevich je schopen zahrát i nejsložitější transkripce orchestrálních či klavírních skladeb, například Čajkovského Koncert pro housle a orchestr nebo Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho. Svými deseti prsty j e schopen zároveň zahrát sólový part houslí i orchestrální doprovod. Pro tyto mimořádné schopnosti posluchači Alexandra Chrusteviče nazývají „Pan orchestr“. Koncert je již vyprodaný.

„Knoflíkový akordeon má mnoho témbrů a velmi jasnou paletu zvuků. To je důvod, proč na něj může umělec hrát hudbu původně určenou pro orchestr, klavír, housle či varhany. Sám si dělám transkripce z hudby pro klavír nebo varhany. Skladby Vivaldiho nebo Čajkovského existují v úpravách od jiných hudebníků, většinou významných ukrajinských hráčů na akordeon. Finále Čajkovského houslového koncertu je upraveno například Vladmirem Shishkinem, Vivladiho Léto Pavlem Fenjukem. Populární Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského jsem si také upravil sám,“ upřesňuje ke svému vystoupení Hrustevich.

V neděli 29. září 2019 se v bazilice Všech svatých představí známé duo Kchun.
Martina Prokeše a Marka Šulce, kteří společně vytvořili neotřelý projekt inspirovaný Dantovou Božskou komedií. Purgatio je složené nejen ze středověkých a renesančních zpěvů, ale doplněné navíc i o autorské kresby světlem z dílny akademického malíře Atily Vöröse a VJe Rudolfa Živce a uměleckou recitaci úryvků z literární předlohy nově v podání populárního mladého herce, který na sebe poutá pozornost svými originálními projekty i hereckými výkony ve filmu a divadelních scénách včetně pražského Národního divadla, Igora Orozoviče. Tento koncert bude navíc doplněn o debatu s umělci na samém začátku koncertu od 19 hodin a současně zde proběhne i křest debutové nahrávky dua Kchun s uváděným projektem. Tento projekt byl již v České Lípě uveden, nicméně nedělní festivalové provedení slibuje novinky.
„Dospěli jsme tedy k drobným úpravám v programu a rozšířili vizuální stránku našeho projektu, kterou ovládá Rudolf Živec za podpory malíře Attily Vöröse. Nezanedbatelnou změnou je i naše nová spolupráce se členem Činohry Národního divadla v Praze Igorem Orozovičem, který se k nám připojí na koncertech v České Lípě a v Anežském klášteře v Praze,“ upřesňuje barytonista Marek Šulc.

Příští týden festival Lípě Musica zahájí v Teplicích, kde se poprvé představí v novém unikátním prostoru Bartholomeus Gallery & Café, tedy v bývalém kostele sv. Bartoloměje, který dnes již neslouží církevním účelům. V pondělí 30. září 2019 zde vystoupí opět letošní umělecký garant festivalu Josef Špaček, tentokrát s dalšími umělecky aktivními členy své rodiny. Program slibuje bonbonky ze světa klasické hudby od Mozarta po Poulenca, které představí Josefovi sourozenci Jana, Jakub a Petr společně se svým otcem Josefem Špačkem starším, violoncellistou České filharmonie. Perličky z rodinného života tohoto výjimečného českého hudebního klanu doplní Eva Špačková, která je autorkou knihy Špačci ve fraku. Na tento koncert jsou v prodeji už jen poslední dvě desítky vstupenek. Tímto koncertem odstartuje letošní ústecká festivalová kapitola, která se koná díky laskavé podpoře Ústeckého kraje v rámci prestižního programu Rodinné stříbro.
„Špačci ve fraku je název knih, je to již několik souborů, které moje maminka vydala, jsou to knížky o našem dětství, mém a mých sourozenců, a součástí tohoto rodinného koncertu právě bude i čtení z těchto knížek. Budeme hrát skoro v plném obsazení, tj. mí tři sourozenci. Nejstarší sestra má malé miminko, a navíc nerada vystupuje před lidmi, takže ta do Teplic nepřijede, ale návštěvníci nás uslyší v obsazení housle, na které hraji já, potom dvě violoncella – můj otec a mladší bratr Petr, dále mladší sestra Janička, která nyní končí studium medicíny, s námi bude hrát na flétnu, a potom náš nejmladší bratr Jakub, ten zvládá oba dva nástroje, jak housle, tak klavír, ale uslyšíme ho na klavír, který je jeho silnějším nástrojem. Program je poskládaný z menších kousků, abychom mohli obměňovat naše obsazení,“ upřesňuje Josef Špaček.

Vstupenky jsou ještě v prodeji na www.lipamusica.cz.
 
| 27.9.2019 11:09:29 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/ Um?ní
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru