Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Divadlo žije! 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
Čkc pokračuje recitálem pěvce Romana Hozy Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Roman Hoza (Zdroj: www.romanhoza.com)Českolipský komorní cyklus bude pokračovat ve středu 9. září 2020 v kostele Mistra Jana Husa dalším koncertním zastavením, které bylo plánované již na březen, avšak z důvodu pandemie koncert nemohl v původním termínu proběhnout. Na programu večera je vystoupení předního představitele mladší pěvecké generace – barytonisty Romana Hozy, který se již s úspěchem etabluje na tuzemských i zahraničních operních scénách. V programu složeném převážně z barokních děl jej doprovodí Barbara Maria Willi, renomovaná cembalistka a varhanice, společně s violoncellistou Michalem Rajtmajerem. Převážně duchovní vokálně-instrumentální program připravila Barbara Maria Willi přímo na objednávku cyklu. Vstupenky na tento koncert jsou ještě v prodeji.

Program večera s názvem Milost a pomsta odkazuje na klasická díla ponejvíce barokní literatury, která se snaží uchopit biblický význam termínů starozákonní pomsty a novozákonní milosti. Posluchače s těmito odvěkými fenomény seznámí prostřednictvím hudby velikánů Bacha, Händela, Mendelssohna-Bartholdyho, ale i méně uváděných komponistů, jakými je například barokní skladatel, Olomoučan Gottfried Finger, který působil ve známé kroměřížské kapele olomouckého biskupa Liechtensteina-Castelcorna, ale stejně jako Händel se i on později silně hudebně podepsal na britských ostrovech.
Festivalovému publiku známá varhanice a cembalistka Barbara Maria Willi studovala ve Freiburgu, Štrasburgu, na salcburském Mozarteu a v Brně, kde dosáhla na doktorát za výzkum generálbasového stylu v 17. století. Brno se jí nakonec stalo i profesním osudem, neboť od roku 2014 působí na JAMU, kde založila oddělení staré hudby. Jako interpretka se zaměřuje na širší rodinu historických klávesových nástrojů, cembalo, kladívkový klavír a varhany a na svém kontě má řadu ceněných projektů s předními světovými interprety včetně Magdaleny Kožené.

Barytonista Roman Hoza vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění a absolvoval roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Mezi lety 2015 a 2017 byl Roman Hoza členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. Po návratu do České republiky se stal Roman Hoza sólistou Národního divadla Brno. Jako host spolupracuje také s pražským Národním divadlem, Národním divadlem moravskoslezském v Ostravě, Divadlem J. K. Tyla v Plzni, v zahraničí se představil v Opéra National de Lyon, v opeře v Göteborgu a v Düsseldorfu. Hoza vystoupil také na mnoha domácích festivalech a s českými orchestry. Kromě operních pódií je také vyhledávaným interpretem komorní hudby.
Romana Hozu doprovodí dále violoncellista a gambista Michal Rajtmajer, jenž má na svém kontě účast na řadě prestižních mistrovských kurzů a spolupracuje s významnými domácími soubory zaměřenými na prezentování staré hudby.
Vstupenky na tento koncert jsou v prodeji ve festivalové kanceláři a online na www.lipamusica.cz.

Českolipský komorní cyklus bude pokračovat v listopadu koncerty varhanice Ireny Chřibkové (10. 11.) a Králové-hradeckého dětského sboru Jitro (24. 11.), oba se uskuteční v kostele Mistra Jana Husa.
 
| 7.9.2020 17:09:55 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru