Scena.cz - 1. kulturní portál   reklama Volny
Scena.cz - 1. kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru

    Časopis/Navigace
/
 
Aktuální články... /
Dalších 5
 
Přáníčka.net 
 
Starší články... /
Dalších 5
 
 
Festivaly
 
Lucie Kaňková zazpívá Smetanovy árie Připravit pro tisk Odeslat mailem /
 
Lucie Kaňková (Foto: Dmitry Skvortsov)Festival Dvořákova Příbram připravil další z koncertů laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka: v neděli 12. září se zde představí vítězka ročníku 2016, sopranistka Lucie Kaňková, a to za klavírního doprovodu Jarmily Juránkové.
Kromě árií ze Smetanových oper zde ve světové premiéře zazní písně Marka Pavlíčka na slova Shakespearových sonetů č. 49 a 66. Mladý skladatel se stal vítězem 4. ročníku kompoziční soutěže festivalu Dvořákova Příbram s písněmi inspirovanými sonety.

Napsal je na míru právě Lucii Kaňkové: „Setkali jsme se před třemi lety a umělecké souznění bylo okamžité,“ říká sopranistka a pokračuje: „Oba Williama Shakespeara milujeme a já jsem si navíc užila onu unikátní možnost, kdy autor komponuje přímo na tělo, respektive přímo na mé hlasivky. Nebojím se říct, že jsem Markovi byla inspirací i v tom, že mi nedělá problém ani tříčárkovaná oktáva. Jen nerad se omezuje ve svém kompozičním rozletu. Proto také první ze Sonetů má hned na začátku neuvěřitelně krkolomnou vokalízu a capella, která šplhá až do E3 ve stylu koloraturní akrobacie z opery Lakmé. Sonet č. 66 je také důkazem toho, že autor nebral na fyzikální možnosti pozemšťanů ohledy, můj poslední tón je doprovázen poznámkou v partituře „al blu“ neboli „do zmodrání“, tedy ho musím držet do posledního dechu. Máme se tedy rozhodně na co těšit.“
Lucie Kaňková novou operní sezonu zahájila La Traviatou v moldavském Kišiněvu po boku tenoristy světového renomé Celsa Albela a gala koncertem v Oděse k 30. výročí nezávislosti Ukrajiny. 14. září debutuje jako Královna noci v pražském Stavovském divadle. V sezoně 2021/2022 se také představí v hlavní roli Poppey v Monteverdiho opeře Korunovace Poppey v DJKT v Plzni či jako Fiordiligi v Mozartově opeře Così fan tutte v Českých Budějovicích. Kromě Královny noci v Mozartově Kouzelné flétně v pražském Stavovském divadle vystoupí jako Elvíra v Italce z Alžíru v Plzni, Gilda a Donna Anna v Opavě nebo Barče v Ostravě.
Koncert se koná v neděli 12. září od 19 hodin v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami.
 
| 9.9.2021 16:09:52 Redakce |             | Foto: archiv |
 
 
 
Časopis /
aktuálně ze světa činohry, hudby, opery, tance, literatury a umění
 
V rubrice ... /
Aktuální články
Starší články
 
Přáníčka.net 
 
Z jiných oblastí ... /
Divadlo
Hudba
Literatura/Umění
 
Scena.cz - 1.kulturní portál  
/
Jak    číst příspěvky
   se registrovat
   soutěžit
   hledat
 
 
 
Mapa serveru